Çocukları İnternetin Olumsuz Etkilerinden Korumak İçin Ne Yapmalısınız

Dün yazmış olduğum bilgisayarın çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri başlıklı yazımda internet ve bilgisayarın çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsetmiştim. Bugünkü yazımda ise  çocukları bilgisayar ve internetin olumsuz etkilerine karşı nasıl koruruz ve bu konuda ebeveynlerin sorumluluğu nedir konusunu irdelemek istiyorum.

Bilgisayar ve internet her ne kadar eğlenceli iletişim aracı olsalarda bu araçların dikkatli kullanılması gerekmektedir. Özellikle çocukları internet ortamında karşı karşıya kalabilecekleri tehlikelere karşı uyarmak ve bilinçlendirmek gerekir. 

Yapılan bir araştırmaya göre ailelerin büyük bir çoğunluğunun çocuklarının internet ortamında hangi siteleri ziyaret ettiğini bilmediklerini göstermektedir.

Çocukların hangi internet sitelerini ziyaret ettikleri üzerine yapılan bir araştırmanın sonuçları ise tüyler ürpertici bir gerçekle karşı karşıya kalmamıza neden oluyor. Çocuklar üzerinde yapılan  bu araştırmaya göre internet kullanan çocukların %44'ü seks, % 13'ü bomba imalatı ile ilgili, % 12' si de silah satın alabileceği siteleri ziyaret ediyormuş.  

Görünen o ki, çocuklarımızı internetin olumsuz etkilerinden korumamız bir zorunluluktur. Bu konuda en büyük sorumluluk ebeveynlerin üzerine düşmektedir.

Peki, Çocukları internetin olumsuz etkilerinden korumak için ne yapmalısınız?

Herşeyden önce ebeveyn olarak çocuğunuzun bilgisayar bağımlısı olmasına izin vermemelisiniz. Keyifli zaman geçiriyor mazeretine sığınarak çocuğun saatlerce bilgisayar karşısında zaman geçirmesine izin vermeniz onların ilerde bilgisayar bağımlısı olmasına neden olabilir. Çocukların bilgisayar karşısında geçirdikleri zaman sınırlı olmalıdır.

Çocuğunuzla güçlü bir iletişim kurmaya çalışın. Onların size ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Çocuğunuza tüm sıkıntılarını dinlemeye hazır olduğunuzu hissettirin. 

Çocuğunuza internette sörf yaparken kısıtlı özgürlük verin,  onları internette yalnız bırakmayın.

İnternet kullanımı konusunda çocuğunuza iyi bir örnek olmak istiyorsanız siz de bilinçli bir kullanıcı olmaya özen gösterin. 

İnternetin olumsuz yanları hakkında çocuğunuzu bilgilendirmeye özen gösterin.

Sanal ortamın tehlikelerini daha iyi anlaması için yaşanmış olaylardan örnekler verebilirsiniz.

Bilgisayarınıza filtre programı yüklemeniz internet kontrolü açısından faydalı olacaktır.

Çocuğunuzun sosyal paylaşım hesaplarının (facebook, twitter, email) şifresini bilmeniz arkadaşları ile paylaşımlarını kontrol etmenizi sağlayacaktır. 

İnternet ortamında tanıştığı insanlarla görüşmemesi gerektiğini anlatın. Çocuğa, tanımadığı insanlara randevu vermemesi gerektiğini öğretin.

Çocuğa, ev adresi, okul adresi, telefon numarası gibi kişisel bilgilerini internette tanışığı kişilerle paylaşmaması  gerektiğini ısrarla hatırlatın.

Çocuğa sizin izniniz olmadan internette online alışveriş yapmaması gerektiğini sık sık hatırlatın.

Çocuğa sanal ortamda gördüğü herşeyin doğru olmayabileceğini anlatın. Böylece çocuk internet ortamında gördüğü şeyleri doğru olarak kabul etmeden önce sorgulamayı öğrenir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Seksi Gecelikler ile Akılları Baştan Alın!