Bilgisayarın Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir

 Hiç şüphesiz yüz yılın buluşu bilgisayardır dersek yanılmamış oluruz. Hayatı kolaylaştıran, hızlı ve etkili bir iletişim sunan bilgisayarlar çocuklar tarafından da çok fazla kullanılan cihazlardır. Kişisel gelişim uzmanı ve çocuk gelişim uzmanları bilgisayarın çocuklar tarafından kullanılmasında bir sakınca olmadığını ancak çocukların bilgisayar kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Çocuk gelişimi uzmanları belirli bir yaşa kadar çocuklar bilgisayar kullanırken ebeveyn kontrolünün şart olduğunu belirtiyorlar.

Bilgisayarın bilgilenme, iletişim, haberleşme, eğitim ve eğlence açısından vazgeçilmez olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçek.  Bilgisayarın hayatımızda daha çok yer almaya başladığı 2000'li yıllarla birlikte çocuk eğitiminde de bazı değişiklikler yapılması zorunlu oldu. Bugün ilköğretim çağındaki çocukların dahi cep telefonu, tableti, facebook hesapları, email adresleri olduğu düşünülürse bilgisayarların hayatımızın orta yerine girmesi ile birlikte, çocuk eğitiminde bazı değişiklikler yapılmasının neden gerekli olduğu daha net anlaşılabilir. 

2000'li yıllarla birlikte neredeyse her eve giren bilgisayar yüzyılın buluşu olarak kabul edilir. Ancak bu buluşun çocuklar açısından ciddi riskler taşıdığı da bir gerçek. Bilgisayarın birçok eve girmesi ile birlikte küçük yaştaki çocuklar dahi eğlenmek için bilgisayar oyunlarını tercih etmeye başladı. Ancak burada önemli olan nokta çocukların bilgisayar başında ne yaptığının kontrol edilebilmesi. Çocuk gelişimi uzmanları bunun bir gereklilik olduğunu belirtiyor. Çocuk gerçekten de bilgisayarda oyun oynayarak mı zaman geçiriyor yoksa hiç beklemediğiniz bir eğlence yöntemini mi tercih ediyor ...

Ebeveynler çocuklarını bilgisayarla cezalandırmak yerine onu kontrol etmeyi denemeli. Çocuklar internetin hem eğlenceli hem de zararlı birçok şeyi bir arada bulundurduğunu kavramakta zorlanabilirler. Bu nedenle ebeveynler çocuklarına bilgisayarda sınırsız zaman geçirmemesi gerektiğini bir şekilde izah etmeli.

Peki, bilgisayarın çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir

Bilgisayarın çocuklar üzerinde göstermiş olduğu olumsuz etkilerin başında bağımlılık yapması gelir. Bilgisayar bağımlısı olan bir çocuk zamanla asosyal bir karaktere sahip olur ve sosyal hayatında iletişim sorunları yaşamaya başlar.

Bilgisayarın çocuklar üzerinde oluşturduğu bir başka olumsuz etki ise şiddet eğilimi. İnternet ortamında oynanan oyunlara dikkat ederseniz bu oyunların birçoğunda şiddet ön planda. Şiddet içerikli oyunları oynayan çocukların neden şiddete yöneldiği çok açıktır. Oynadığı oyunlar nedeniyle şiddeti oyun zanneden çocuk, görmüş olduğu şiddeti zamanla yaşam biçimi haline çevirir. Bu nedenle aileler çocuklarına şiddet içeren oyunlar oynatmamaya özen göstermeli. Ne yazık ki, aileler ne kadar dikkat ederse etsin, çocuklar çevresel faktörlerin etkisiyle bu oyunları bir şekilde oynamaya devam edebiliyor. 

Bilgisayarda çocukları bekleyen bir diğer tehlikenin adı da sakıncalı cinselliktir. Daha neyin ne olduğunu bilmeyen çocuk internet ortamında rahatça girdiği cinsel içerikli siteler nedeniyle cinsellik hakkında yanlış düşüncelere kapılarak olumsuz etkilenebiliyor. 

Kötü niyetli insanlar, bilgisayar ve internette çocukları bekleyen tehlike ve sorunlar arasında yer alıyor.  Çocuklara internette arkadaşları ile sohbet etmek çok cazip gelebilir. Aile, çocuğu kötü niyetli kişelere karşı uyarmalı. Çocuklara, sanal dünyanın aslında çok tehlikeli bir dünya olduğunu, nasıl ki gerçek dünyada tanımadığımız insanlardan uzak duruyorsak sanal dünyada da tanımadığımız insanlardan uzak durmamız gerektiğini uygun bir dille anlatmak ve onları bu konuda bilinçlendirmek gerekir.

Çocukların facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde hesap açması için uygun yaşa gelmelerini beklemek gerekir. Şayet çocuğun sosyal paylaşım hesabı varsa mutlaka ebeveyn tarafından şifresinin bilinmesi ve zaman zaman kontrol edilmesi en doğrusudur. 

Çocuklara, internet ortamında hiç ummadığı kadar çok dolandırıcı, hırsız, katil, tecavüzcü olabileceğini anlayabileceği bir dille izah edilmeli.  Çocuklara sohbet ortamında tanımadığı kişilere kişisel bilgilerini vermemesi gerektiği sık sık hatırlatılmalı, telefon numarası, ev adresi, okul adı gibi özel bilgileri internet ortamında  paylaşmaması gerektiği mutlaka öğretilmelidir. 


Yorumlar

Yorum Gönder

yorum bırakırsanız mutlu olurum

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Seksi Gecelikler ile Akılları Baştan Alın!