Dikkat! Karakter Çalmanın Cezası 7 yıl Hapis

İnternette oyun oynamak sadece çocukların değil yetişkinlerin de hoş zaman geçirmesini sağlayan bir etkinlik. 

Ben her ne kadar bilgisayar oyunlarından pek haz etmesem de bilgisayar oyunlarına bağımlılık derecesinde düşkün olan arkadaşlarım var, onlardan biliyorum bilgisayar oyunlarında yaratılan karakterlerin kullanıcı için ne kadar önemli olduğunu. 


En küçük bir fırsatı değerlendirerek bilgisayar başına oturan ve saatler boyunca oyun oynayan tanıdıklarım var ve oynamış oldukları oyunlarda yaratmış oldukları karakterlere büyük bir sevgi beslediklerine bizzat şahidim.


Oyun düşkünlerinde bu derece bağımlılık yapan bilgisayar oyunları özellikle çocuklar ve gençler arasında çok yaygın şekilde oynanıyor.


Online oynanan oyunlarda  başarılı olabilmeniz karakterinizin güçlü olması ile yakından alakalı. Güçlü bir karaktere sahip olmak için uzun zaman uğraşan bir kullanıcı, zaman içinde daha da güçlendirdiği ve yenilmez yaptığı karakterinin bilgisayar korsanları tarafından çalınmasından pek tabi ki şikayetçi idi...


İnternette oynanan online oyunlarda kullanıcıların en çok şikayet ettikleri konuların başında karakter çalmak geliyor. Bilgisayar korsanları yapmış oldukları  hilelerle birçok internet kullanıcısının karakterini çalmayı başarabiliyordu. 


Sonunda Adalet Bakanlığı konuyla ilgili düğmeye bastı ve beklenen açıklamayı yaptı. Yapılan açıklama ile birlikte online oyun oynamaktan hoşlanan binlerce kullanıcı rahat bir nefes aldı.


Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre karakter çalmak artık bir suç olarak kabul ediliyor. İnternet üzerinden oynanan oyunlarda hile yaparak karakter çalanlara verilecek ceza da belli oldu, karakter çalanlar 7 yıl hapis cezasına çarptırılabilecekler.


Diyelim ki karakteriniz çalındı; hiç zaman kaybetmeden hemen polise başvurun. Karakteriniz çalındığında bilgisayarınız açık ise bilgisayarınızı kesinlikle kapatmayın. Polise, bilgisayarınızı kapatmadan başvurmanız gerekiyor. 


Türkiye'de karakteri çalındığı için mağdur olduğunu düşünen yaklaşık 100 bin kişi var. İnternette oynanan online oyunlarda bazı karekterler o kadar güçlü ki sahibine para bile kazandırabiliyor. Bu nedenle karakter sahibi oyuncular, Adalet Bakanlığı'nın almış olduğu karardan çok memnun kaldılar.


Karakter çalan bilgisayar korsanları en çok  hile yazılımlarına virüs ekleme yolunu tercih ederek hırsızlık yapıyorlardı.


Bakalım yeni düzenleme ile birlikte bilgisayar korsanlarına dur demek mümkün olabilecek mi, yoksa bilgisayar korsanları hırsızlıklarına yeni bir kılıf mı uyduracak? 


Bekleyip göreceğiz...Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Şiddetli Baş Ağrısı Nasıl Geçer