14 Şubat Sevgililer Günü Neden Kutlanır

Bir sevgiliniz ya da bir eşiniz varsa dört gözle 14 Şubat Sevgililer Günü'nü bekliyor olabilirsiniz. 

Peki, 14 Şubat Sevgililer Günü neden kutlanıyor hiç  düşündünüz mü? İşte size bu sorunun cevabı:

14 Şubat Sevgililer Günü'nün tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Eski Roma Katolik Klisesine kadar uzanan bir tarihe sahip olan bu  özel gün birçok ülkede kutlanmaktadır. 

İlk defa Eski Roma Katolik Klisesi döneminde Valentine isimli bir din adamı adına düzenlenen ve bir bayram günü olarak kutlanan 14 Şubat, 1847 yılından sonra her yıl kutlanmaya ve sevgililer günü olarak anılmaya başlanmıştır.

Bazı ülkelerde 14 Şubat sevgililer gününün "Aziz Valentine Günü" olarak kutlandığını biliyor muydunuz? Valentine ismi "sevgili" demekmiş. 

M.Ö. Roma'da 14 Şubat tarihinde Lupercus Şenliği düzenlenirmiş. Bu şenlikte genç kızlar ve genç erkekler evlenecekleri ve birlikte olacakları eşlerini seçelermiş. 

M.S. 270 yılına kadar devam eden bu gelenek o dönem savaşlarda başarısız sonuçlar alınması üzerine İmparator Cladius tarafından yasaklanmış. Evliliği yasaklayan imparator herkesin tepkisini çekmeye başlamış.

İşte bu dönemde Valentine isimli rahip ise evlenmek isteyen gençleri gizlice evlendirmeye başlamış. Bu durumdan haberdar olan İmparator Cladius, Valentine isimli rahibin zindana atılmasına ve idam edilmesine karar vermiş.

Zindanda yaşamaya mahkum olan ve idam gününü bekleyenValentine, kendisine yemek getiren, aynı zamanda gardiyanın kızı olan genç kıza aşık olmuş. Ancak kızın gözleri görmüyormuş. Valentine'in etkileyici sesi kızı çok etkilemiş. 

Valentine cezasının infaz edileceği zaman gardiyanın kızına bir not yazmış ve gardiyan aracılığı ile notu kıza göndermiş. Nota bakan kızın gözleri açılmış ama Valentine taşlanarak idam edilmiş. İşte 14 Şubat gününün hikayesi bu şekildedir. 

1847 yılında Esther Howlond ilk sevgililer günü kartını basarak bu tarihin tüm dünyada 14 Şubat sevgililer günü olarak kutlanmasına vesile olmuş. 

İlk kutlanmaya başlandığı yıllarda sevgililer arasında yaşanan aşkı anlatmaya yarayan ve çok özel duyguların paylaşıldığı kartların sevgiliye verilmesi olarak şekillenen kutlamalar, zaman içinde maddiyata dökülmüş ve  tüm güzel şeyler gibi içi boşaltılmıştır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Seksi Gecelikler ile Akılları Baştan Alın!