Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Engelliler Günü engelleri ortadan kaldırmak için bir fırsat olsun. Bugün, 3 Aralık Engelliler Günü. Bugün, engelli insanların sorunlarının konuşulduğu ve çözüm arandığı bir gün. Bugün, hiç olmadığı kadar çok insan, engellilerin sorunları hakkında konuşacak ve birçok insan bu konuda ahkam kesecek. Hayatında bir kez olsun engellilerin halini anlamaya çalışmayan, onların toplum içinde engelsizler gibi yaşaması için gerekli çalışmaları yapmayan ve engelli insanların engelsiz gibi hissetmesini sağlayacak düzenlemeleri yapmayan birçok merci dün olduğu gibi bugün de susmalı. Bence bugün, yalnızca engelliler konuşmalı, bizler de engelli kişilerin yaşamış olduğu sorunları sadece onlardan dinlemeliyiz.


Engelli olduğu için eve kapatılan, toplumsal yaşamdan soyutlanan ve kendi kendine yaşamak zorunda bırakılan engelliler için bugün ne derece önemlidir kimse tahmin edemez. Engelli yaşama dair sorunlar çözüme ulaştırılmadığı  müddetçe, engelli vatandaşlarımızın sorunları hakkında yılın bir günü konuşmamızın onlara hiçbir yararı olmayacaktır. Çünkü engelli vatandaşlarımız, zaten zor olan hayatlarını daha da zorlaştıran sorunlardan bir an önce kurtulmak istiyorlar.


Bugün, engelli vatandaşlarımız, kendi hayatlarına dair herşeyi anlatabilmek için hiç olmadığı kadar yüksek sesle konuşacaklar. Peki, engelli vatandaşlarımız bizden ne istiyorlar, hiç düşündünüz mü?


Engelli birey, engelsiz yaşam ister. O da sokakta gezmek, dolaşmak ister.

Engelli, bir iş ister. Kendi kendine yetebilmek ister. Engelli birey, kendisi hakkında yapılan "engelli  şu mesleği seçebilir mi, bu mesleği yapabilir mi" tartışmalarında taraf olmak istemez. Engelli çalışmak ister.

Engelli birey, üniversitede kendi istediği bölümü okumak ve meslek sahibi olmak ister. Eğitim hayatına devam edebilmesi için gerekli şartların sağlanmasını bekler.

Engelli birey, sosyal yaşamda aktif şekilde yer almak ister. O da sinemaya, tiyatroya, tatile, konsere gitmek, gezmek, dolaşmak ister.

Eğer, engelliler için birşey yapmak istiyorsak, onların bu taleplerini yerine getirmeli, sosyalleşmelerinin önündeki engelleri kaldırmalı, hayatlarına daha aktif devam etmeleri için gerekli olan düzenlemeleri yapmalıyız. Onlar, bizden, acıma ya da hor görme değil, sevgi, saygı ve engelsiz bir yaşam istiyorlar...Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Seksi Gecelikler ile Akılları Baştan Alın!