Android Telefonlarda Ortaya Çıkan Güvenlik Sorunu

Güvenlik uzmanları Android cihazı olan kullanıcıları kötü yazılım unsurlarına karşı uyardı.

Güvenlik uzmanları dört yıldır var olan bir kötü yazılımın neden olduğu virüsün Android işletim sistemine sahip olan pek çok cihazı tehdit ettiğinin altını çiziyorlar.

Android işletim sistemi ile üretilmiş akıllı cihazları hedef alan ve birçok farklı uygulama aracılığı ile sisteminize ulaşabilecek bu yazılımın zayıf güvenlik sistemi nedeniyle Android telefonları hedef aldığı belirtiliyor.

Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlar güvenlik açığı nedeniyle ciddi bir tehlike ile karşı kaşıya.

Eskiden kötü yazılım olarak bildiğimiz Truva atı zararsız bir uygulama iken bugünlerde Obad adlı bir Truva atı akıllı telefonların yönetici haklarını elde ederek telefonun yönetimini ele geçiriyor. Zararlı yazılımı kaldırsanız dahi Obad isimli Truva atını aygıttan silemiyorsunuz. Bu virüsten kurtulabilmeniz için telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekiyor.

Oluşturulan kötü yazılım Android telefonlar ve tabletlerde truva atı virüsü oluşturarak  telefon ve tabletlerin güncelleme yapamamasına neden oluyor.

Sistemin işleyebilmesi için şifreli imza kullanılıyor. Yazılımlara atanan şifreler uyuşmadığında Android cihazlarda güncelleme yapılamıyor.

ABD kaynaklı güvenlik yazılım şirketi Bluebox Labs, Android işletim sisteminde var olan güvenlik açığının bilinen bir gerçek olduğunu ve Android cihazların söz konusu bu güvenlik açığı nedeniyle tehdit altında olduğunu belirtiyor.

Google arama motoru akıllı telefon ve tabletlerdeki güvenlik açığı ile ilgili bilgilendirilmiş ve gerekli önlemi alması istenmiş. Google ise söz konusu güvenlik açığı ile ilgili önlem alınması gerekiyorsa bunun sorumluluğunun üretici firmalarda olduğunu belirtmiş. 

Bugün çok sayıda insan iletişim aracı olarak akıllı telefon kullanmakta.

Akıllı telefon sahipleri, bu telefonları yüksek güvenlik özelliği var, teknoloji harikası diye satın alıyor ve ne ilginçtir ki, akıllı telefon sahiplerine hiç de hoşlarına gitmeyecek bir haber verilerek bu telefonların güvenlik açığı nedeniyle tehlike altında olduğu açıklanıyor. 

Son zamanlarda birçok akıllı telefon kullanıcısı, kendi telefonuna ya da tabletine acaba kötü amaçlı bir yazılım ulaşır mı diye stres olmaya başladı.

Güvenlik uzmanları, kötü amaçlı bir yazılımın kullanıma sunulmuş bir uygulamayı etkileyebileceğini ancak Android telefonlara ulaşmasının daha zor olduğunu belirtiyorlar.

Kullanıcılara Play Store kullanmalarını tavsiye eden güvenlik uzmanları, akıllı telefon sahiplerini üçüncü parti uygulamaları tercih etmemeleri  konusunda uyarıyorlar.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Seksi Gecelikler ile Akılları Baştan Alın!