Bilgisayar Bağımlılığı Nedir, Çocuğun Bilgisayar Bağımlısı Olduğu Nasıl Anlaşılır

Bilgisayar bağımlılığı nedir? Bilgisayar bağımlılığı  bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte ortaya çıkan önemli bir sorundur. ilköğretim çağındaki çocuklarda ve ergenlik çağındaki çocuklarda ortaya çıkan bu sorun çocukların sosyal sorunlar yaşamasına neden olur. İleri derecede bilgisayar bağımlısı olan çocuklar asosyal bir kişiliğe sahip olurlar ve sosyal hayatlarında diğer çocuklarla arkadaş olmada sorun yaşarlar. Özellikle ilkokul çağındaki ve ergenlik dönemindeki çoçuklarda görülen bilgisayar bağımlılığı sorunu kontrolsüz bilgisayar ve internet kullanımından kaynaklanmaktadır.

Aileler her ne kadar dikkat ettiklerini söyleselerde her eve giren bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar nedeniyle ne yazık ki çocuğa iyi örnek olmayı başaramıyorlar. Bilgisayar kullanımını özgürlük olarak kabul eden ebeveynler ise çocuğun  bilgisayar başında saatlerce zaman geçirmesine maalesef göz yumuyor. Çocuk gelişim uzmanları ise bu konuda ailelerin yapmış olduğu yanlışlara dikkat çekerek ebeveynlerin bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Kısacası, çocuğun bilgisayar bağımlısı olmaması için en fazla görev ve sorumluluk her zaman olduğu gibi yine ailelere düşüyor. 


Bugün bilgisayar bulunmayan ev neredeyse yok gibi... Türkiye'de çocuklar ortalama 8 yaşından itibaren bilgisayar karşısında zaman geçirmeye başlıyorlar. Birçok aile bilgisayardan bir zarar gelmeyeceğini düşünerek çocuklarına sınırsız oyun hakkı tanıyorlar. Gün içinde bilgisayar başında çok fazla zaman geçiren çocuk ise haliyle bilgiyasayar bağımlılığı için güçlü bir aday haline dönüşüyor. 

Bilgisayarla birlikte internetin de kolay erişilen bir mecra olması ile birlikte çocuklar bilgisayarla birlikte internetten gelebilecek tehlikelere karşı da açık ve korunaksız hale geliyorlar. Bir önceki yazım olan çocukları internetin olumsuz etkilerinden korumak için ne yapmalısınız başlıklı yazımda çocukları internetten ve internetin oluşturduğu tehlikelerden nasıl korumamız gerektiğinden bahsetmiştim. 

Bilgisayar bağımlılığı, önlem alınmadığı takdirde, ilerleyen yaşlarda, hem ruhsal, hem sosyal hem de fiziki açıdan birçok soruna neden olmaktadır. 

Peki, çocuğun bilgisayar bağımlısı olduğu nasıl anlaşılır

Çocuk, gün içine saatlerce bilgisayar başında zaman geçiriyorsa,

Çocuğun bilgisayar başında geçirdiği zaman haftada 30 saati geçiyorsa, 

Çocuk, ders çalışmaktan, okula gitmekten, arkadaşları ile oyun oynamaktan  sıkılıyorsa ve bilgisayarda oyun oynamayı özlüyorsa, 

Çocuk, temel ihtiyaçlarını gidermek dışında bilgisayar başından kalkmak istemiyorsa, 

Bilgasayar başında olmadığı zamanlarda, içine kapanık, mutsuz ve sıkıntılı bir ruh hali içinde oluyorsa, 

Okul derslerine karşı ilgisizse ve okul başarısında düşüş varsa, 

Gece uykusundan kalkıp bilgisayarda oyun oynuyorsa, 

Bilgisayar başında iken zaman duygusunu kaybediyorsa, 

Bilgisayar oynaması engellendiğinde çok fazla tepki gösterip hırçınlaşıyorsa,  

Çocuğun bilgisayar bağımlısı olma olasılığı yüksek demektir. 

Bilgisayar bağımlılığı erkek çocuklarda kız çocuklara göre daha sık görülmektedir. Aile, çocuğunda böyle bir sorun olduğunu düşünüyor ve ne yaparsa yapsın bu sorunu çözüme ulaştıramıyorsa zaman geçirmeden profesyonel yardım almalıdır. 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Kitap Okuma Alışkanlığının Kişisel Gelişim Üzerindeki Olumlu Etkileri