Casus Yazılım Nedir, Bilgisayarınızda Casus Yazılım Olduğunu Nasıl Anlarsınız

Bilgisayarlar, gelişmişsistemi olan teknolojik cihazlardır. Yüzyılın icadı olarak kabul edilen bilgisayarlar aynı zamanda teknolojik gelişmelere paralel olarak birçok yönden risklidir de...

Bilgisayarları risk altına sokan en önemli sorun ise spyware (casus yazılım) dediğimiz yani kötü amaçlı yazılımlardır. 

Peki, nedir kötü yazılım ya da diğer adıyla casus yazılım?

Casus yazılım en basit anlatımla bilgisayarınızın sizin onayınız olmadan bazı işlemleri yapması ya da yapmak istediğiniz işlemleri yapamaması durumudur.

Bilgisayarınızda bulunan yararlı dosyalara zarar veren, dosyalar üzerinden tahribata neden olan kullanıcı bilgilerini çalarak amacı dışında kullanan yazılımlar zararlı yazılım diye adlandırılır. 

Casus yazılım ise kişisel bilgi toplama, tanıtım ve onayınız olmadığı halde bilgisayarınızı yeniden yapılandırma gibi işlemleri gerçekleştiren yazılımlardır. 

Bilgisayarınızda casus yazılım ya da zararlı bir yazılım olup olmadığını anlamak için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. 

Bilgisayarınızda, internette bulunmadığınız halde açılan reklam pencereleri varsa,

Tarayıcı adres çubuğunuzdan başka yeni bir adres çubuğu var olmuşsa ve bu adres çubuğunu ne yaparsanız yapın kaldıramıyorsanız,

Bilgisayarınız ağırlaşdıysa ve belirli işlemleri daha uzun sürede yapmaya başladıysa,

Bilgisayarınız aniden donuyor ya da kilitleniyorsa, 

Bilgisayarınızın açılış sayfası sizin bilginiz dışında değişti ise, bilgisayarınızda casus yazılım olma olasılığı çok yüksektir. 

Casus yazılım ya da zararlı yazılımların bilgisayar sisteminize ulaşmasına müzik ve video paylaşımları neden olabilir. Bunun yanında, bilgisayarınıza yüklemek istediğiniz yeni bir yazılım aracılığı ile de bilgisayarınıza casus yazılım yükleyebilirsiniz.

Bugünlerde çıkan yeni bir haber, bilgisayarınıza sizin isteğiniz dışında birileri tarafından casus yazılım yüklenmiş olma olasılığını gündeme getirdi. Casus yazılım hakkında çıkan bu habere göre Amerikan İstihbarat Örgütü NSA internetten satın alınan dizüstü bilgisayarlara casus yazılım yüklemiş olabilir. 

Casus yazılım hakkında çıkan bu son haber herkesi şaşkına döndürdü. Maalesef, NSA satın aldığınız dizüstü bilgisayarlara sızmış olabilir. Amerikan istihbarat kurumu hakkında çıkan "NSA dizsütü bilgisayarlara casus yazılım yüklemiş olabilir" söylentisi hem dizüstü bilgisayar firmalarını hem de internetten dizüstü bilgisayar satın almış olan herkesi şok etti. 

Konu hakkında yapılan açıklamalar ise tüyler ürpertici. NSA'nın CIA ve FBI ile birlikte yürüttüğü operasyonda internetten satılan çok sayıda dizüstü bilgisayara müdahale ettiği belirtiliyor. 

Habere göre, internetten satılan yüzlerce dizüstü bilgisayara NSA'nın TAO timi tarafından casus yazılım yüklendiği sanılıyor. 

NSA'nın dizüstü bilgisayarlara sızma operasyonu birçok firmayı kapsıyor. Bunların başında Cisco, Jüniper Networks, Western Digital, Maxtor, Samsung, Huawei, Dell gibi dizüstü bilgisayar piyasasının tanınmış ve büyük markaları geliyor.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Kitap Okuma Alışkanlığının Kişisel Gelişim Üzerindeki Olumlu Etkileri