Tehlike Çanları Çalıyor, Susuzluk ve Kuraklık Tehlikesi ile Karşı Karşıyayız

Ankara'da sabah saatlerinde hafif hafif yağan yağmuru görünce nihayet toprak ana su ile buluşacak, ekinler yeniden filizlenecek ve barajlar dolacak diye sevinecek oldum...

Heyhat! Boşuna bir sevinçmiş benimkisi... Yağmur şöyle bir kokusunu bıraktı ve toprak anayı öylece yüz üstü bırakıp çekip gitti...

Toprak ana, sevdiğinin ardından gözü yaşlı bakan sevgili gibi baka kaldı yağmurun arkasından...

Eyvah ki ne eyvah... Yağmur yağmıyor, kocaman bir kış mevsimi kar yağışı olmadan bitmek üzere... 

Neredeyse ocak ayı bitmek üzere ve hava bir tuhaf...

Dün Kızılay'a gitmem gerekti... Sanki bahar ayı... Bütün Ankara Kızılay'a akın etmiş... Kaldırımların üzerinde yürünmüyor neredeyse o kadar yani...

Ancak kış mevsiminin bu kadar kurak geçmesi kurak bir yaz mevsiminin yaklaştığını işaret ediyor olabilir. 

Kızılırmak'ın Sivas bölümünde önemli oranda kuruma söz konusu imiş. Akarsunun debisinde 7 kat düşüş yaşanıyormuş. Beklenen yağışlar gelmezse bu düşüş devam edebilirmiş. 

Van Gölü 'de kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalan kaynaklarımızdan birisi. Önlem alınmazsa Türkiye'de daha pek çok kullanılabilir su kaynağı yok olup gidecek. 

Bu kış Türkiye'nin tüm bölgelerinde beklenen yağış ne yazık ki gerçekleşmedi...

Birçok yerleşim bölgesinde çiftçiler yağmur ve kar duasına çıkıyor. Çiftçiler şimdiden zarar etmeye başladı. Buğday üreticisi bu mevsimde en az 5 santimetre olması gereken buğdayın ne yazık ki daha filizlenmediğini ve ekilen tohumun toprakta öldüğünü belirterek bu yıl üretimin düşük olacağının altını çiziyorlar. 

Yeterli yağış olmazsa barajların doluluk oranı da düşük kalacak. Yaz ayları ile birlikte buharlaşma nedeniyle su kaybı daha da artacak.  Barajlardaki su kaybını azaltmak için önlem alınması bir zorunluluktur. 

Susuzluk ve kuraklık tehlikesi yok şeklinde açıklama yapılması, bence  halkı aldatıcı bir yaklaşımdır. Kuraklıkla birlikte gelen tehlikenin boyutunu halka iyi anlatmak gerekmektedir. Yetkililer tarafından yapılan "susuzluk ve kuraklık sorunu yok" açıklaması halkın suyu gelişigüzel kullanmasına neden olmaktadır.

 Susuzluk ve kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığımız şu günlerde sorun yokmuş gibi davranmak çok da mantıklı bir davranış değildir. Onun yerine bir an önce önlem almak, halkı, suyu gelişigüzel kullanma yerine kontrollü kullanma konusunda uyarmak daha mantıklı bir davranış olacaktır.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Seksi Gecelikler ile Akılları Baştan Alın!