Stresten Kurtulmak İçin Yapmanız Gerekenler

Stresin yüzyılın hastalığı olduğu söylendiğinde pek inanmaz hatta aman sende diyerek stresin hastalık olabileceğini düşünmek istemezdim. 

Ancak, daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi son on beş gündür içine düşmüş olduğum dar boğaz ve sıkıntı nedeniyle hiç yaşamadığım kadar yoğun bir stresin içine girmiş bulunuyorum.

Başıma gelen kötü bir olaydan kaynaklı yaşamış olduğum stres o kadar büyük ve yıpratıcı ki kendi kendimi iyileştirmek ve sağaltmak için bir dizi araştırma içine girdim. 

Stres beni yiyip bitirmeden ben bu illetten nasıl kurtulurum diye bir araştırma yaptım ve stresten kurtulmak için yapılması gerekenler hakkında bazı ipuçları yakaladım. 

Herşeyden önce stresi yenmek için kendi kendimize söz vermemiz gerekiyor. Unutmayın, strese teslim olursanız hayatınız hiç çekilmez bir hal almaya başlıyor. 

Strese girdiğinizi düşünüyorsanız, kendinizi mutsuz, sinirli, hırçın, üzgün ve değersiz hissediyorsanız  bunun nedenini objektif bir bakış açısı ile değerlendirmeniz ve stresin kaynağını belirlemeniz gerekir. 

Birçok insan neden strese girdiğini dahi bilmiyor. Oysa sorunun kaynağına inmek daha hızlı çözüm yolları üretmek açısından son derece önemlidir.

Sizi strese sokan şeyleri listeleyin ve mümkünse listede bulunan stres kaynaklarını bertaraf etmeye çalışın.

Sorunlarınızı doğru bir bakış açısı ile değerlendirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Sorunu çözümlemeniz mümkün değilse ve şu anda çözüme ulaştıramıyorsanız bir süreliğine unutmanızın kimseye bir zararı olmaz. ( Benim strese girmeme neden olan olay da aslında şimdilik uzaklaştırılması gereken bir konu ancak ben yine de düşünmeden edemiyorum.)

Zamanı planlı kullanmak (özellikle yoğun insanlar için, sınava girecek üniversite adayları vb.) stresinizi biraz olsun azaltır. Zamanı iyi kullanmak için mutlaka planlı programlı olmak gerektiğini unutmayın.

Spor, spor ve kesinlikle spor. Gerçekten insanı rahatlatıyor. Ben de kendimi parka attım, düzenli olarak yürümeye başladım. Açık hava insana pozitif enerji veriyor. 

Bugünü yaşamaya gayret edin. Yarının ne getireceği belli değilken yarını düşünerek bugünü zehir etmenin bir manası yok. Mutlu olmak en önemlisi. Şu an ve şu dakika mutlu iseniz bırakın yarın ne olacağını düşünmeyi, mutluluğun keyfine varın.

Stresi girmenize neden kimseye hayır diyememek ise mutlaka hayır demeyi öğrenin. 

Tepkilerinizi kontrol etmeyi öğrenin. Sürekli bir tepkisellik içinde olmak, sizi sinirli ve asabi bir insana dönüştürür. 

Hayatı olumlu değerlendirmek, olaylara pozitif bir bakış açısı ile yaklaşmak sizi iyimserliğe sürükleyerek rahatlatacaktır. 

Ben stresle baş etmeyi öğrenmek için çaba sarfediyorum. Eğer siz de stres nedeniyle zor günler yaşıyorsanız bütün bu söylediklerimi deneyin. Mutlaka faydasını görmeye başlayacaksınız.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Seksi Gecelikler ile Akılları Baştan Alın!