Giyilebilir Teknoloji Nedir

Akıl almaz teknolojik gelişmelere paralel olarak hayatımıza giren terimlerden birisi de giyilebilir teknoloji terimidir. Gün geçmiyor ki teknoloji dünyasında yeni bir cihaz yeni bir sistem ortaya çıkmasın. 

Son zamanlarda hayatımıza giren yeniliklerden birisi de giyilebilir teknoloji dediğimiz cihazlar oldu. Teknolojik aletleri kullanmaktan o kadar çok hoşlanmaya başladık ki, teknoloji devleri bizim için giyilebilir cihazlar ürettiler. 

Bir zamanlar Kara Şimşek isimli bir dizi vardı. O dizide  konuşan bir araba ve arabanın sürücüsü David vardı. Sürücü arabasıyla konuşmak için kolundaki saati kullanırdı. 

O zaman hayal gibi görünen bu teknoloji artık hayal değil akıllı saatler sayesinde gerçek oluyor. 

Yeni üretilen giyilebilir teknolojik ürünler sayesinde teknolojiyi üzerimizde taşıyor olmak birçok kişiyi fazlasıyla heyecanlandırıyor olmalı. 

Akıllı telefon ve tabletlerden sonra teknoloji dünyasındaki gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Peki, giyilebilir teknoloji nedir 

Bilgisayar dünyasındaki teknolojik gelişmelere paralel olarak geliştirilen, saat, gözlük, bileklik vb. şeklindeki aksesuarlar teknolojinin her daim kullanılmasını sağlıyor. Bu aksesuarlar sayesinde gündelik hayat daha kolay bir hal alıyor. Hayatı kolaylaştıran ve teknolojiyi giyilir hale getiren bu cihazlar da giyilebilir teknoloji şeklinde tanımlanıyor. Yeni üretilmeye başlanan akıllı saatler, gözlükler ve benzeri aksesuarlar fotoğraf ve video çekmekten görüşme yapmaya, adres sorgulamaktan ses kaydı yapmaya kadar pek çok işlemi yapabilmenizi sağlıyor.

Giyilebilir teknoloji ürünleri belirli organlara (göz, kol vb.) göre tasarlandığı için kullanıcısına taşıma ve kullanım kolaylığı sunuyor. Akıllı telefon ve televizyonlardan sonra giyilebilir cihazlara olan ilgi de her geçen gün biraz daha artış gösteriyor. 2018 yılına kadar bu cihazlardan 130 milyon adet satılacağı tahmin ediliyor. Kısaca, birkaç yıla kadar bu ilginç cihazları birçok kişinin üzerinde görmeye başlayacağız demektir. 


görsel alıntıdır
Google Glass giyilebilir teknoloji serisinin ilk ürünü olarak dikkat çekiyor. Giyilebilir teknolojik gözlük olan Google Glass sayesinde merak ettiğiniz bir soruyu araştırabilir, adres arayabilir,  fotoğraf ve video çekebilirsiniz.

Giyilebilir cihazlar arasında en çok ilgiyi çeken bir diğer ürün ise akıllı saatler. Samsung tarafından üretilen akıllı saat Samsung Galaxy Gear ilgiyi üzerinde toplamayı başardı. Samsung akıllı saat üretiminde serinin ikinci ürününü piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Sony de akıllı saat üreten markalardan. Sony Smartwatch akıllı saatler de ilgi gören giyilebilir ürünler arasında. Sony de Samsung gibi serinin ikinci ürününü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. 

Giyilebilir cihazlara bir diğer örnek ise giyilebilir fitness cihazları. Giyilebilir fitness cihazları da kullanıcısına adım sayma, kalori hesaplama gibi işlemleri kolayca yapma imkanı tanıyor. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Kitap Okuma Alışkanlığının Kişisel Gelişim Üzerindeki Olumlu Etkileri