Kredi Kartlarında Yeni Bir Dönem Başlıyor

      Günümüzde kredi kartı ile alışveriş yapmayan insan neredeyse yok denecek kadar az. Birçoğumuz kredi kartı kullanmaktan büyük bir keyif alıyoruz. Para harcamadığımız için yapmış olduğumuz alışveriş daha keyifli oluyor. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin büyük bir kısmını taksitli alışverişler oluşturmakta. Özellikle biz hanımlar moda delisi olduğumuz için hoşuma giden her şeyi kredi kartı ile almayı ve taksitli alışveriş yapmayı tercih ediyoruz. Sonuçta bu tür alışverişler kredi kartı borcu nedeniyle zor günler yaşamamıza neden oluyor. Günümüzde kredi kartı borcu nedeniyle yasal takip ve haciz gibi sorunlarla boğuşan yüzlerce insan bulunmakta. Gündelik ihtiyaçlar bir yana tüm alışverişin kredi kartı ile yapılıyor olması ve vatandaşın bankaya olan taksitli kredi kartı borcu miktarının her geçen gün biraz daha artması üzerine BDDK tarafından taksitli alışverişlere sınırlama getirilmesi gündeme geldi, hazırlanan taslak kabul edilirse bizi bekleyen yenilikler şöyle olacak..
        Artık her istediğiniz eşyayı alamayabilirsiniz. Özellikle kendi gelir seviyesinin üzerinde borçlanan kişileri oldukça zor bir dönem bekliyor. Yapılan son düzenleme ile birlikte kredi kartı taksit uygulamasına sınırlama getiriyor. Kredi kartı ile ilgili hazırlanan ve Meclis'e sunulan yeni taslak bu haliyle Meclis'ten geçerse, kredi kartlarının taksitlendirilmesi sınırlanmış olacak. Kredi kartlarına getirilen yeni uygulama ile birlikte, kartlara 12 ay ve üzeri (24 ay, 36 ay) yapılan taksitler sona erecek. Benim anladığım kadarıyla, yeni düzenleme ile birlikte başlayacak yeni süreçte, kredi kartlarında taksit uygulaması şöyle gerçekleşecek; beyaz eşya ve mobilyada taksit 12 ay, elektronik eşya, telefon, bilgisayar vb. 6 ayla sınırlandırılırken yapılan diğer harcamalarda ise 9 ayı geçmemesi sağlanacak. Zaten var olan gıda ve akaryakıtta taksitlendirme yapılmama uygulaması aynen devam edecek.
         Anlaşılan yeni yılla birlikte hayatımızda önemli ölçüde değişiklik yaşanacak. Ben şimdiden kara kara düşünmeye başladım bile. İhtiyaçlarımızın büyük bir kısmını (dershane, okul, kitap, eşya, cep telefonu vb.) taksitli  alışveriş yaparak karşılıyoruz. Bakalım kredi kartlarına getirilen yeni düzenleme ile birlikte bizim hayatımızda nasıl bir değişiklik olacak, bekleyip göreceğiz...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Seksi Gecelikler ile Akılları Baştan Alın!