Genital Siğillerden Kurtulabilirsiniz

Siğil deride ortaya çıkan, pürtüklü ve küçük çıkıntılara verilen isimdir. Toplu iğne başı büyüklüğünde olabileceği gibi bezelye büyüklüğünde de olabilen bu çıkıntılar, daha çok ellerde, parmak üstlerinde, ayaklarda, ayak tabanında ve genital bölgede çıkarlar. Genital bölgede çıkan siğiller tıp dilinde, genital siğil olarak adlandırılırlar. Çoğu zaman bir iki tane olan genital siğil önlem alınmadığında tüm genital bölgeyi kaplayabilir. Bu nedenle, kendisinde genital siğil bulunduğunu düşünen kişiler, bir an önce bir uzmana başvurarak bu siğillerden kurtulmalıdır. Genital siğiller çoğunlukla cinsel yolla bulaşan siğillerdir. Aktif cinsel yaşamı olan insanlarda bu siğillere rastlamak mümkündür. Bu siğillerin cinsel yolla bulaşması nedeniyle, çoğu zaman, HPV virüsünü taşıyan partner, hasta olmayan partnere de HPV virüsünü geçirmiş olur. Günümüzde birçok insan bu virüsü taşıdığından habersiz, cinsel ilişkiye girmeye devam etmektedir. Bu nedenle, virüsün taşıyıcısı olan ve başkalarına bulaştırmaya devam edenlerin  sayısı tam olarak bilinmemektedir. HPV virüsü özellikle bayanlarda, rahim ağzı kanseri gibi istenmeyen sonuçlara neden olmaktadır. Aktif cinsel yaşamı olan ve genital bölgesinde siğil olmasından şüphelenen herkes, zaman geçirmeden  bir uzmana başvurmalı ve tedavi olmalıdır.
Genital siğiller, cerrahi ve ilaçla tedavi olmak üzere iki yolla tedavi edilmektedir. ilaç tedavisinde, siğil bulunan bölgeye doktor tarafından verilen siğil ilacı sürülür. Bu ilaçların genel özelliği siğil dokusunu tahrip etmesi ve yok olmasını sağlamasıdır. Cerrahi tedavi ise dondurarak ve yakarak (koterizasyon) yapılır. Çok daha etkili bir yöntem olan lazer tedavi ise yüksek direnç gösteren siğil vakalarının tedavisinde tercih edilen bir yöntemdir.
Genital siğiller, virütik  hastalık olması nedeniyle tekrarlayabilmektedir. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar alınmalı, zorunlu olmadıkça antibiyotik kullanılmamalı, genital bölge temizliğine dikkat edilmelidir. Cinsel hayatta tek eşli olmaya özen gösterilmeli, korunmasız cinsel ilişkiye girilmemeli, mümkünse cinsel ilişkide prezervatif kullanılmalıdır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Seksi Gecelikler ile Akılları Baştan Alın!