Kayıtlar

Ocak 7, 2014 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Mevlana'nın Beni Çok Etkileyen "Etme" Şiiri

Resim
Mevlana'nın "Etme" şiirini çok seviyorum. Bu şiiri ne zaman okusam çok etkilenirim. Şiir için Mevlana ile çok sevdiği arkadaşı, sırdaşı ve dostu Şems-i Tebrizi arasındaki aşkın söze dökülmüş hali dersek çok da abartmamış oluruz. 

Konya'daŞems-i Tebrizi ile Mevlana'nın dostluğunun ilerlemesi bu dostluğun ve muhabbetin ahali tarafından çok kıskanılmasına neden olmuş. O dönem Konya'da Mevlana ve Şems'in dostuluğunu çekemeyen kendini bilmezler birçok dedikodu üretmiş. Şems, Konya halkının hakaret ve dedikodularına daha fazla dayanamayınca Konya'yı terk etmiş. Mevlana ise dostunun gidişi karşısında çok üzülmüş. 

Mevlana'nın "Etme" şiirini, çok sevdiği ve saydığı, dostu, yoldaşı ve biricik arkadaşı Şems-i Tebrizi'nin Konya'yı terk etmesinden sonra O'na duyduğu büyük özlemle kaleme aldığını biliyor muydunuz? İşte Mevlana'nın ünlü "Etme" şiiri:

ETME
Duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun, etme.
Başka bir yara, başka bir dosta…

İnatçı Grip Salgınına Karşı Dikkatli Olun

Resim
Son günlerde herkes dünyadaki ve Türkiye'deki grip salgınını konuşuyor. Kış aylarında artış gösteren grip vakaları son günlerde hem dünyada hem de ülkemizde birçok insanın yatak döşek yatmasına neden oluyor.
Hastanelere öksürük, ateş, baş ağrısı, burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı, kas ve eklem ağrısı şikayetiyle başvuranların sayısı son bir aydır çok artmış.
Doktorlar bu grip salgınını domuz gribi ile karıştırmamak gerektiğini söylüyorlar. Yani söylendiği gibi salgın domuz gribi salgını değil ama domuz gribinden daha inatçı ve daha beter bir grip salgını
Ülkemizde yaygın olarak görülen grip vakalarının domuz gribi olmadığına dair resmi açıklama Sağlık Bakanlığı tarafından yapıldı. Türkiye'deki grip salgınına domuz gribi neden olan virüs değil H3N2 virüsü neden oluyor. 


Son bir aydır görülen grip ve soğuk algınlığı şikayeti nedeniyle birçok insan yatak döşek yatmak zorunda kalıyor. 
Gribin ne menem bir hastalık olduğunu hepimiz biliriz. H3N2 virüsünün neden olduğu grip vakal…