Nedir Bu Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Biz anne babalar, çocuklarımızın mükemmel olmasını çok isteriz. 

Onlardan her zaman derslerinde başarılı olmalarını, sosyal hayatında ise (arkadaş ilişkilerinde, okulda, aile içinde) her zaman ölçülü ve saygılı davranmasını bekleriz. 

Zaman zaman bu ölçüyü kaçırdıklarında onlara "hiperaktif misin nesin, yerinde duramıyorsun" diye çıkışırız. 

Şu bir gerçek ki, çoğumuz bu terimin anlamını bilmeden ya da kulaktan dolma bilgilerle kullanıyoruz. 

Peki, aslında nedir bu hiperaktif çocuk meselesi?


Aslında hiperaktivite, dikkat eksikliği ile kendini gösteren ve öğrenmeyi bozan davranışlardan oluşan bir sorundur. 

Hiperaktivite sorunu yaşayan çocuklar gereğinden fazla hareketlidirler. Dikkatleri dağınıktır, dikkatlerini kolay kolay toparlayamazlar.

Bir şeye birkaç dakikadan fazla yoğunlaşamadıkları için dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu daha çok okul çağında ortaya çıkar. 

Erkek çocuklarda kızlara göre daha sık görülen hiperaktivite sorunu bir davranış sorunudur ve mutlaka kontrol altına alınması gerekir. 
görsel alıntıdır
Bazı çocuklarda dikkat eksikliği önemli bir sorundur, dikkat eksikliği ile birlikte düşüncesiz hareket etmek de dikkat çeken bir davranış bozukluğu olarak görülür. 

Bazı çocuklar ise davranışlarının sonucunu bildiği halde düşüncesiz hareket eder ama hareketlerinde diğerlerine göre aşırılık olmayabilir.

Davranışlarını kontrol edememe, hiperaktif çocukların arkadaş ortamında, aile içinde ve okulda sorun yaşamasına ve derslerinde başarılı olamamasına neden olur.

Bu çocuklar oturmaları gerektiğinde oturamazlar, aşırı konuşurlar ve deyim yerindeyse düz duvara tırmanırlar. 
görsel alıntıdır
Öğretmenin söz vermesini beklemek yerine olaylara müdahale eder, arkadaşlarının konuşmasını keser ve sınıf düzenini bozarlar. 

Saymış olduğum bu sebeplerden dolayı, hiperaktivite sorunu daha önce başlamış olsa bile kesin teşhis genellikle okula başladığı ilk yıllarda sınıf öğretmeninin şikayetleri sonucu konur.

Hiperaktivitenin Nedenleri 

Hiperaktiviteye neden olan etkenlerin başında genetik yatkınlık gelmektedir. Ailesinde anti-sosyal kişilik bozuklukları, alkolizm, histeri hikayesi olan çocuklar daha risklidir. 

Bu çocuklarda santral sinir sisteminde bir hasar oluşması hiperaktiviteye neden olan muhtemel riskler arasında yer almaktadır. 

Çocukların beyinleri belirli dönemlerde daha hızlı büyür. Beyninde olgunlaşma geriliği olan çocuklarda hiperaktivite görülebilir.

Psikososyal etkenler de çocuklarda hiperaktivite oluşmasında rol oynar. 

Annenin gebelik döneminde herhangi bir sorun (hastalık, doğum komplikasyonları, alkol ve sigara kullanma, uyuşturucu kullanma vb.) yaşayıp yaşamaması da hiperaktivite oluşmasında etkili olmaktadır. 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Tedavisi 

Genellikle anne-babalar çocuklarını hiperaktif olduğunu kabul etmek istemezler, bu davranışların tüm çocuklar tarafından sergilendiğini söylerler. 

Ancak, işin aslı öyle değildir. Bu çocukların davranışlarını savunmak onlara yapılacak en büyük kötülüktür. Çünkü bu çocukların terapi ya da ilaçla tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Anne-babalar soruna daha duygusal yaklaşabilirler. Ancak bu duygusallık onları mantıksız davranmaya itmemelidir. 

Burada esas olan, dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu olan çocuğun geleceğini kurtarmaktır. 

Tedaviye ne kadar erken başlanırsa bu çocuklar erken dönemde daha iyi sosyal ilişkiler kurmaya başlarlar. Okul başarıları günden güne artmaya başlar. Aile içinde ve okulda davranışlarını kontrol etmeyi öğrenirler.

Hiperaktiflik yaşla birlikte ortadan kalkar mı? Hayır, hiperaktivite zamanla ortadan kalkmaz, ancak çocuk olgunlaştıkça hareketlerini kontrol etmeyi öğrenir ve kendi kendini idare edebilir. 

Kaynaklar: http://mebk12.meb.gov.tr/
                  http://www.yankiyazgan.com/
                  http://www.e-psikiyatri.com/

Yorumlar

 1. günümüz çocuklarında sıklaşan bir problem..
  faydalı oldu, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim Bahar. Evet, ben de çevremdeki birçok çocukta bu rahatsızlığın olduğunu biliyorum. Sevgiler...

   Sil
 2. Kücükken ,hatta bebekliginde cok hareketliydi oglum.Hamileligin aksine ,sorunlu bir dogum yasamistim.Her iki satte bir uyanirdi,9 aylikken yürümeye basladi,ilgisi herseye yogun,merakliydi.Cocuk arabasinda ,sandelyede oturmak ,vs...istemezdi.Genc Anne olarak,cocuk egitim,gelisimi kitaplarini cok okumustum.
  Cevreden cok söyleniyordu,oglumun hiper aktiv oldugu!
  Septomlar hem cakisiyor hem cakismiyordu.Cocuk gelsimi kontrollerinin birinde Doktora durumu bildirdim.Dikkat cekici bir sey olmadigini ama bir egitim ,rehabilite merkezine sevk edebilecegini söyledi,israrlarim karsisinda :)
  .Hastalik sigortasida masraflari karsiliyordu.Test yaptilar,bir sey cikmadi.Sâdece basladigi seyi bitirmesi gerektigini ögrenmesi gerekiyor diye 6 ay seanslâra gittik,haftada bir gün.Terapistle oyun oynadilar bir Saat boyunca.
  Kendi istegimizle seanslari biraktik.Sonradan asiri hareketliligi gecti,erken yönlendirci egitim ,destek yönüne agirlik verdik.
  Spor,spor,spor ve piano dersleri.
  Hareketli cocuklari spor ile yormali.Iclerindeki enerjii harcatmali.Bizimki,canli,hareketli ,merâkli cocuk sendromu oldu.

  Ama bu hastaligi tasiyan cocuklarin erken tedavi edilmesi,ilk basta cocuk, aile ve cevresi icin cok önemli.Cocuklarin saglikli beslenmeside tabii cok önemli.Junky Food,sagliksiz beslenme bu hastligi körüklüyor,problem cocuklar olusturuyor.Sorunlar dâha da büyüyor.

  Tesekkürler paylasim icin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Şule, toplum olarak hareketli her çocuğa hiperaktif teşhisi koyuyoruz. Oysa hiperaktif çocuklara ancak uzman bir doktor teşhis koyabilir. Zaten bu çocuklar okul öncesi olmasa bile okul çağında sınıf öğretmenleri tarafından farkedilip ailelere bildiriliyor. Elbette bu çocuklara erken tanı konulmalı ki bu çocuklar da akranları gibi topluma uygun davranmayı öğrenebilsinler. Bu güzel yorumunla yazımı desteklediğin için teşekkür ederim. Bu arada spor hareketli çocuklar için çok doğru bir tercih, enerjilerini boşaltmanın en uygun yolu. Beslenme konusunda da sana katılıyorum. Çocukların eline durmadan çikolata veriyoruz ve enerjilerini oturarak atmalarını bekliyoruz. Bazen onların çocuk olduğunu unuttuğumuz zamanlar da olmuyor değil. Sevgiler...

   Sil
 3. aynı benim yeğen
  atom karınca mübarek :d

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bazen çocukların enerjisine yetişmek mümkün olmuyor ne yazık kı. :)

   Sil

Yorum Gönder

yorum bırakırsanız mutlu olurum

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Şiddetli Baş Ağrısı Nasıl Geçer