Savaşmak Kolay da Barış Kalmak Çok mu Zor

Beklenen oldu. 

Dünya ikiye ayrılmış vaziyette, hızla savaşa doğru gidiyor...

Bir ülke düşünün topraklarında arzu etmediği insanlar cirit atıyor...

Ve, bu ülke toprak bütünlüğünü korumak, ülkesinde yeniden istikrar sağlamak için sınırları içinde terör örgütleri ile savaşıyor...

Ve, bu ülkenin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmediği gibi dış mihraklar bu ülkeyi içeriden vurmak isteyenleri göz göre göre besliyor, insanlığın yüz karası teröristlere lojistik destek veriyor, yardım ediyor...


Dünya ülkeleri ki bunların içinde Türkiye'de var, el birliğiyle bir ülkeyi daha paramparça etmenin yollarını arıyor...

Esad Hükümeti gitsin diye bas bas bağıranlar, bugün Suriye topraklarına girmek için neredeyse ellerini ovuşturup, bir yerlerden gelecek vur emrini bekliyorlar...

Ortadoğu'nun bitmeyen çilesi devam ediyor ve toprak yine kanla yıkanıyor.

Biz ne yaptık, IŞID denilen terörist grubu besledik ve onlara kol kanat gerdik. 

Şimdi ne oldu, IŞID denilen insan azmanları sınırımıza kadar dayandı. 

Her yer savaştan kaçan Suriyelilerle dolu. Ülke ekonomisi iyi sinyaller vermiyor, marketlerde her şey ateş pahası. Elektrik ve doğal gaza zam yapıldı ve devamı bekleniyor.

Ülkemizin Güneydoğu sınırı kaynayan bir kazan. Sınırdan giren çıkanın haddi hesabı yok, ülkeye giren çıkan belli değil, ülke değil sanırsın yol geçen hanı... Karşımızda IŞID bayrağı dalgalanıyor...

Kimden güç aldı bu çapulcular, saçı sakalı birbirine karışmış insanlar (ki ben bunlara insan demekten imtina ederim).

Yazık çok yazık... Dünya sanki top yekun savaşa gidiyor. Ortadoğu'da çıkarı olan ülkeler (emperyalist güçler petrolü nasıl paylaşacaklarının hesabını yapıyor) bizim gibi piyon olanları ileri sürerek çıkarlarını korumaya çalışıyor. 

Biz ülke olarak, dış politika konusunda Atatürk'ün göstermiş olduğu çizgiden saptık ve Yurtta Sulh Cihanda Sulh sözünü yerine getiremedik ne yazık ki...  İzlenen yanlış dış politika nedeniyle, dört yanımızı dost değil, düşman ülkelerle doldurduk. 

Kendimize yapılmasını istemediğimiz şeyleri komşularımıza yaptık ve onların toprak bütünlüğüne saygı göstermedik. 

Bugün savaş tam tamları çalıyorsa, dünya ikiye bölünmüşse ve biz de bu kargaşada taraf olmuşsak artık masum değiliz ne yazık ki...
görsel alıntıdır
Savaş gaddarlıktır bence. Bir ülkenin toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik her türlü tehdit, terör örgütlerine verilen destek, dünya kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik küçük bir açıklama dahi bence insanlık suçudur. Ve bu suça ortak olanlar birgün bunun vebalini ödemek zorunda kalırlar. 

Yazımın başlığında da dediğim gibi savaşmak aslında çok kolay... Topların, mermilerin, tankların dünyasında gözü kapalı savaşabilirsiniz. Bir de savaşan siz değilseniz, savaş hakkında ahkam kesmek de çok kolaydır. Nasıl olsa savaş meydanlarında ölecek olan siz değil, 20 yaşında vatani görevini yapmak için askere gitmiş körpe bebelerdir. 

Bir söz vardır, bekara karı boşamak kolay diye. Ben savaşmadıktan sonra, benim evladım ölmedikten sonra, bırak kim ölürse ölsün... İşte savaş kararını kolayca verenler tam da böyledir, savaşa gitmezler onun için kendilerine bir şey olmaz, onların bebeleri de ölmez çünkü onların bebeleri askerlik bile yapmaz. Ama avazları çıktığı kadar savaş çığırtkanlığı yaparlar. Daha düne kadar Esat Kardeşim diyenler, şimdi Esad ölsün yoksa savaşmam diye pazarlık yapıyorlar. Aman Esad ölsün de benim de üç beş askerim ölüversin mantığıdır aslolan.  

Diyeceğim o ki arkadaşlar, Suriye ile savaşa girersek, masum onlarca insan ölürse bunun sorumlusu bellidir. Tırlarla sınır ötesine yardım elini uzatanlardır bu işin sorumlusu, Suriyeli muhaliflere silah gönderenlerdir ve bunlar ellerine bulaşan masum insan kanını temizleyemeyeceklerdir.  


Yorumlar

 1. Nermin'im Suriye'den önce zaten ellerinde bombalanan Libya'nın kanı var. Irak'ın kanı var. O çocuklar, o enkaz altında paramparça altı aylık bebelerin kavrulmuş bedenleri...:( hepsini google'da NATO bombing Libya tıklayıp görsün akp'liler ve destekçileri!
  Yazının altına aynen imzamı atıyorum. Bunlar iblis canım iblis. Bizi de ateşe atacaklar. Tabii ki de kendileri savaşmayacakları için umurlarında değil. Kore'ye de böyle gönderdiler Mehmetçikleri, rahmetli babam da gidenler arasındaydı, 1000'lere yakın şehit verdik, bir o kadar sakat...bir de derler ki Menderes niye asıldı? Bu bile yeterdi asılması için. Şimdikileri 10 kere assan yeridir. İçimden her küfrü ediyorum bunlara, Allah cezalarını misliyle versin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Masum insanların kanı ellerine bulaştı.. Şimdi ne olacak zavallı askerlerimiz ölecek..

   Sil
 2. İnşallah beklenmedik bir şey olur da emellerine ulaşamazlar. Valla ben TSK nın darbe yapmasını istiyorum artık.
  Geç bile kaldılar.

  YanıtlaSil
 3. Sanki çok mutlu bir ülkeymişiz gibi ortalık birdenbire savaş havasına girdi.
  Hep olumsuzluk, hep kasvet yetmemiş. Kan gövdeyi götürecek ki mutlu olsunlar.
  Şu dünya hepimizin. Alıp veremedikleri nedir bu kadar! Dediğin gibi, barış bu kadar mı zor Nerminciğim!

  Yaşadıklarımızın bazı beyinsizler yüzünden gerçekleştiğini biliyoruz tabii ki.
  Gram beyni olmayanların çoğunlukta olduğu yerlerde diğerlerinin bu şekilde felakete sürüklenmesi kaçınılmaz

  Can sıkıntısından, stresten ne yapacağımı bilemez durumdayım, sorma........

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Zeugma, inan çok daha önemsiz yazılarıma bir sürü yorum alırken bu yazıma yorum bile almadım. İnsanlar savaşa hayır derken bile korkar olmuşlar. Daha ne olsun. İnşallah bu savaş burada son bulur, herkes kendi yurdunda mutlu ve mesut yaşar diye dua ediyorum. Sevgiler canım...

   Sil
  2. İşte tam da kilit nokta burası.
   Bahsettiğin bu durumu, yani insanların çekincelerini, korkularını iyi biliyorlar canım.
   ''Birileri nasıl olsa düzeltir, bize ne'' diye bekleyen gamsız çoğunluğun varlığını biliyorlar..

   Olmuyor ama işte. Geldiğimiz nokta ortada! Sayelerinde!

   Sil
  3. Doğru söylüyorsun Zeugma, insanlar insanlıktan korkar oldular. Savaşa hayır demek gayet insani bir şey, aksini söylemek yani savaşmayı istemek insanlıktan çıkmak bence.

   Sil
 4. insanlık tarihi hep savaşlarla geçti ve öyle devam edecek :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle Ortadoğu kanlı savaşların, insanların katlinin merkezi her nedense. Aslında tüm savaşların çıkış noktası savaştan elde edilecek olan ganimettir bana göre.

   Sil

Yorum Gönder

yorum bırakırsanız mutlu olurum

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Kitap Okuma Alışkanlığının Kişisel Gelişim Üzerindeki Olumlu Etkileri