Şiddetli Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Başım ağrıyor. Ağrımak falan değil resmen zonkluyor. 

Şakaklarımdan başlayan ağrı tüm beynimi kaplıyor.

Ağrı kesici içtim, bana mısın demedi... Beynim çıkacak sanki, başımı eğdiğimde ağrının şiddeti daha da dayanılmaz hale geliyor. Ben de açtım blog sayfamı ve başladım baş ağrısına neden olan etkenleri araştırmaya ve bunları sizlerle paylaşmaya...

Peki, bize hayatı zindan eden baş ağrısı neden meydana gelir? Baş ağrısının nedenleri nelerdir?

Baş ağrısı nörolojik bir rahatsızlık nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi, stres, sinir, üzüntü gibi psikolojik nedenlerle de ortaya çıkabilir. Baş ağrısı deyince aklımıza en çok migren gelir. Ancak her baş ağrısı migren değildir. Bunun ayrımını ancak uzmanlar yapabilir.  

Baş ağrısı ile psikolojik rahatsızlıklar bir arada görülebilir. Bir olay karşısında aşırı üzülen ve strese giren pek çok kişinin "başım ağrıyor" dediğini duymuşuzdur. Psikolojik etkenler baş ağrısını artırabilir ya da süresini uzatabilir. Baş ağrısına psikolojik rahatsızlık hikayesi eşlik ediyorsa baş ağrısı psikolojik baş ağrısı olarak adlandırılır.  

Gerilim tipi baş ağrısı ise tam da benim durumumu anlatıyor. Kaygı, yorgunluk ve endişe gibi sebeplerle ortaya çıkan  bu baş ağrısı, en sık rastlanan baş ağrısı türüymüş. Özellikle kadınlarda daha sık rastlanan gerilim türü baş ağrısı migren kadar şiddetli olmamakla birlikte daha uzun süre devam edermiş. Bir kaç gündür baş ağrısı çekiyorum ve ağrı kesici içmeme rağmen baş ağrım azalmıyor.

Gerilim tipi baş ağrısının en önemli özelliği başın her iki yanında ve alında sanki çemberle sıkıştırılıyormuş gibi ağrı oluşmasışmış. Bu ağrı hemen geçebileceği gibi bir hafta  bile sürebilirmiş.  

Peki, baş ağrısını geçirmek için ne yapmak gerekir? 

Ilık bir banyo yapabilirsiniz. 

Ağrı kesici alabilirsiniz. Ağrı kesiciyi almak için baş ağrısının çok şiddetlenmesini beklemeyin, aksi takdirde ağrı kesici etki etmeyebilir.

Şayet baş ağrınız migrenden kaynaklı ise düzenli olarak sağlık kontrolünüzü yaptırmalısınız. Ağrının şiddeti çok fazla ise, en yakın hastanenin acil servisine başvurabilirsiniz.

Migren tipi baş ağrısında hareket etmek baş ağrısını daha da artırabilir, o nedenle dinlenmeyi tercih edin ve mümkünse hiç hareket etmeden yatın. 

Migren tipi baş ağrısı ve sinirsel baş ağrılarında tülbentle başı sıkmak faydalı olabilir. 

Sinirsel ve gerilim tipi baş ağrılarında başa ve boyun bölgesine masaj yapılması ağrının azalmasında etkili olabilir. 

Ben de sıcak bir çay içip, erkenden uyumak istiyorum, bugün baş ağrısı beni fazlasıyla yordu, kendimi iyi hissetmiyorum. 

Hayatımın en yoğun(!) günlerini yaşadığım şu günlerde stres ve kaygıdan kaynaklanan gerilim tipi baş ağrısı çektiğimi düşünüyorum. O nedenle kaygılarım sona erdiğinde baş ağrılarımın da sona ereceğini umut ediyorum. Umarım öyle olur, yoksa bu baş ağrısı çekilecek gibi değil... 

Sevgiyle kalın...

Yorumlar

 1. Merak ettim basiniz nasil oldu, umarim iyisinizdir. Yazarsaniz sevinirim.Sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Mukaddes, çok incesin, teşekkür ederim. Akşam ağrı kesici alıp, uyudum. Baş ağrısı bu şekilde devam ederse doktora gitmeyi düşünüyorum. Dün benim açımdan stresli bir gündü. Başım bu yüzden ağrıdı diye düşünüyorum. Ama ciddi derecede şiddetli bir ağrı, dayanılır gibi değildi...

  YanıtlaSil
 3. Tanimadik bir agri oldugunu dusunup telaslandim.Umarim stres ve agri bir olup gecip gitmistir. Saglikli gunlerde sevgiyle yasayin.

  YanıtlaSil
 4. Çok teşekkür ederim, çok naziksin. Hepimiz sağlıklı, sevgi dolu ve stressiz yaşayalım inşallah...

  YanıtlaSil
 5. Dut, ananas ve muz yiyebilir. Ağrı hafifletir. Adaçayı veya papatya içebilirsin. O gün yediklerinizi de düşünün. Bazen farkında olmadığınız bir yiyecek siz de alerji oluşturabilir. Bunlar baş ağrısı şeklinde çıkabilir. Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 6. Sevgili Peri, dut, ananas ve muzun baş ağrısına iyi geldiğini bilmiyordum, bilgi verdiğin için teşekkür ederim. O gün benim için biraz stresli bir gündü, baş ağrısının nedeni stresdi diye düşünüyorum. ama tekrar ederse önerilerini dikkate alacağım. Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 7. Sana olanların aynısı bire bir banada oldu yatamıyorum kafa cevirdimi başım ağrıyor kafamı aşağı eğdimi ağrıyo

  YanıtlaSil
 8. Sana olanların aynısı bire bir banada oldu yatamıyorum kafa cevirdimi başım ağrıyor kafamı aşağı eğdimi ağrıyo

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şiddetli baş ağrısı inanılmaz kötü birşey. Benim zaman zaman yine tutuyor. Halen doktora gitmedim. Sana geçmiş olsun.

   Sil
 9. çok zaman geçmiş ama ben yinede geçmiş olsun diyorum ben 10 yaşında bir kızım migrenim olduğunu bilmiyodum 9 yaşında öğrendim başım bir an patlıyacak zannettim annem bu siteye girdi ılık su ile banyo banyo yaptım çok rahatladım tşk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım. Sana da geçmiş olsun. Migren senin yaşında bir çocuk için çok zor bir hastalık. Biz büyükler bile şiddetli baş ağrısına dayanmakta zorluk çekiyoruz. Kendine iyi bak. Sevgilerimle... Tekrar geçmiş olsun...

   Sil
 10. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

yorum bırakırsanız mutlu olurum

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Seksi Gecelikler ile Akılları Baştan Alın!