Türkiye'nin Uyuşturucu Karnesi Kötü; Uyuşturucu Kullanımı Gittikçe Yaygınlaşıyor

Yapılan araştırmalar, Türkiye'de uyuşturucu kullanma yaşının gün geçtikçe düşmeye başladığını gösteriyor ne yazık ki.  Uyuşturucu ile ilgili yapılan resmi araştırmalar, Türkiye'de uyuşturucu kullanmanın hayli yaygın olduğunu ortaya çıkarmaktadır.

Türkiye'de yapılan araştırmalar ve uyuşturucu ile ilgili istatistikler hiç de iç açıcı değil ne yazık ki...

Uyuşturucu kullandığı için profesyonel yardım alanların arasında 12 yaşında çocukların dahi olması sorunun boyutunu göstermesi bakımıdan önemlidir. 

Evet, ne yazık ki Türkiye'de uyuşturucu kullanma yaşı 12'ye kadar düşmüş durumda...

Bağımlıların zengin aile çocukları olduğu kanısı da gerçeği gözden kaçırmamıza neden olan yanlış bir düşünce... Bağımlı olanların büyük bir kısmı gelir durumu çok da yüksek olmayan ailelerin çocukları.

Uyuşturucu bağımlılarının büyük bir kısmı ilkokul ve ortaokul mezunu kişiler. Yine bağımlı kişilerin % 89'u hayatını ailesiyle birlikte geçiriyor.

Bağımlı olanların % 58'i ise işsiz kişilerden oluşuyor.

Türkiye'de en fazla kullanılan uyuşturucuların başında esrar geliyor. Esrardan başka eroin, kokain, ecstasy, metamfetamin, afyon, captagon, khat ve bonzai de Türkiye'de giderek yaygınlaşan uyuşturucular arasında.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Türkiye'de son yıllarda bonzai isimli sentetik uyuşturucunun kullanımı oldukça yaygın bir hale gelmiş. 

Gençlerin çok kolay elde ettiği bu uyuşturucu, oldukça tehlikeli bir madde olan haşere ilacından oluşuyor. Tütüne karıştırılarak içilen bu uyuşturucu içen kişiye keyif değil acı veriyor.

Bonzai kullanan kişilerde ilk etapta şiddetli kalp çarpıntısı, sersemlik, mide bulantısı, konuşmada güçlük, halüsinasyon görmek, zaman kavramında bozulma gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Devamlı kullanılması kalıcı deliliğe neden oluyor. 

Bonzai bağımlıları en çok gözlerinden anlaşılıyor. Bonzai kullanan kişilerin gözleri kırmızı bir hal alıyor. Çoğu bonzai bağımlısının göz damlası kullanmasının nedeni,  gözlerindeki sorunu kamufle etmek. 

Uzmanlar, anne-babaları çocukların gözlerini takip etme konusunda uyarıyorlar. Şayet, çocuğun gözleri kıpkırmızı ise ve devamlı göz damlası kullanıyorsa, vücudunda iyileşmeyen yaralar ortaya çıkıyorsa çocuğun bonzai bağımlısı olma ihtimali yüksektir. Çocuğunda bu tür belirtiler fark eden aileler, çocuklarını bu illetten kurtarmak için mücadele etmelidir. 

Bağımlılık oranı çok yüksek olan bonzai, diğer uyuşturuculara oranla çok daha zararlı bir uyuşturucu. Emniyet yetkilileri bonzai bulmanın  da diğer uyuşturuculardan daha kolay olduğunu belirtiyorlar. 

Bonzai ile ilgili ilginç bir bilgi de kokusuz olduğu için kolay kolay farkedilmediği bilgisi. O kadar ki sigara içen bir kişinin sigara mı yoksa bonzai mi içtiğini kimse anlayamıyor, polisler bile.... 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Seksi Gecelikler ile Akılları Baştan Alın!