Tecavüze Uğrayan ve Hamile Kalan Bir Kadın Bebeğini Doğurmalı mı

Ne dersiniz, sizce de tecavüze uğrayan ve hamile kalan bir kadın tecavüz bebeğini doğurmalı mı?

16 yaşında bir kız çocuğu düşünün. Bir gün tinerciler tarafından tecavüze uğruyor ve hamile kalıyor. 

16 yaşındaki bu genç kız olayı hem polisten hem de ailesinden saklıyor. 

Olaydan 4 ay sonra rahatsızlandığı için hastaneye kaldırılan genç kızın hamile olduğu anlaşılıyor. 

Bundan sonrası çok ilginç. Genç kız ailesi ile birlikte hastaneye başvuruyor ve kürtaj olmak istiyor. 

Hastanede yasal sürenin (on hafta) aşıldığı belirtilerek mahkeme kararı isteniyor ve kız mahkemeye kürtaj izni icin başvuruda bulunuyor. Tecavüz sonucu hamile kaldığı için bebeği istemiyor yani...

Mahkeme kararı ise kürtaj olmak isteyen genç kızı derinden sarsıyor. Çünkü, mahkeme  bebeğin doğmasına karar veriyor. "Ceninin yaşama hakkının annenin psikolojisinden önemli olduğunu" söyleyen mahkeme, kürtaja izin vermiyor.

Kadın dernekleri genç kızın hayatını karartacak bu kararın hukuka aykırı olduğunu belirtiyorlar. Yasalarda kürtaj sınırı bebek ve anne sağlığı tehlikede olduğunda 20 hafta olarak belirlenmiş. Yani bu genç kız aslında kürtaj olabilir. Yasal sınırı aşmamış. 

TCK'nun 99. maddesinin 6.fıkrasında "Kadın mağduru olduğu bir suç sonucunda hamile kalırsa 20 haftadan fazla olmamak kaydıyla ve kendi rızası olduğu müddetçe kürtaj olabilir." diyor. 

Kürtaj izni vermeyen hakim ne yazık ki, hukuki değil vicdani bir karar vermiş oluyor. 

16 yaşında bir genç kızın anne olmasına izin veren mahkeme, ceninin yaşam hakkını korumuş olacak ancak bu karar hiç şüphesiz genç kızın psikolojisini olumsuz etkileyerek hayatının kararmasına neden olacak. 

Burada çocuğu doğurmak istemeyen bir anne var ve mahkemeye başvuruyor. "Bana yasal izni verin, ben bu bebeği doğurmak istemiyorum" diyor. Ama, mahkeme genç kızın bu bebeği doğurmasına karar veriyor.

Yazık çok yazık... Türkiye günden güne hukuk devleti olmaktan çıkıyor. Anayasada belirtilen ve TCK ile koruma altına alınan hak ve hürriyetlerinizi kullanamamanız ve mahkemece verilen keyfi kararların hayatınızın karartması ne kadar acı...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Kitap Okuma Alışkanlığının Kişisel Gelişim Üzerindeki Olumlu Etkileri