Stres Nedir? Stres Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Günaydın arkadaşlar; 

Bugün sizlere stresten bahsetmek istiyorum. Son günlerde yaşamış olduğum yoğun stres nedeniyle geceleri uykusuzluk sorunu yaşamaya başladım.

Hayatımı bu derece altüst eden sorunumu çözüme ulaştırdığımda yaşamış olduğum stresin nedenini sizlerle paylaşmayı düşünüyorum zaten.

Neyse, biz konumuza dönelim. Bugünkü yazımda, stres ne demektir sorusuna kendimce cevap vermeye çalışacağım. 

Stres hayatımızı zorlaştıran ve sıkıntı yaratan olaylara karşı göstermiş olduğumuz ruhsal ve fiziki tepkilere denir. Fizyolojik bir durum olan stres hayatın her alanında kendini göstermektedir.

Stres, insanların fiziki bazı değişiklikler yaşamasına neden olur. Stresle birlikte insanların solunum sayısı ve tükürük oranı artar, ter bezleri daha fazla çalışır, göz bebekleri büyür, kan basıncı yükselir, mide krampları artar ve mide asit oranı yükselir. Kaygı, elem, keder, sinirlilik ve üzüntü stresin duygusal etkilerindendir.

Stresin belirtileri ise şunlardır: Karar vermede güçlük, değersizlik ve terkedilmişlik duygusuna kapılmak, alkol kullanmak, sigara içmek, öfke kontrolü yapamamak, olmadık zamanlarda ortaya çıkan öfke ve kızgınlık duygusu ile baş edememek, duygusal tepkilerde tutarsızlık yaşamak vb. belirtiler, stres varlığından bahsetmemize neden olur.

Stresin kaynağı çevresel olabileceği gibi psikolojik de olabilir. Çevresel etkenler adından da anlaşılacağı gibi strese neden olan dış etkenlerdir. Psikolojik etkenler ise kişinin kendi ruhsal durumu ile ilgili olan ve strese neden olan iç etkenleri kapsamaktadır.

Yoğun stres hayatı çekilmez kılsa da stresin olumlu yönleri de bulunmaktadır. Koruyucu bir tepki olarak ortaya çıkan stres zor bir durumla karşı karşıya kalan kişinin zorluklarla mücadele edebilmesini sağlar.

Stresin olumsuz yönünü ise şöyle anlatabiliriz; aşırı stres, enerjinizin azalmasına, sinirli ve huzursuz olmanıza, çabuk yorulmanıza ve performansınızın düşmesine, stresten kaynaklanan davranışlarınızın aleyhinize dönüşmesine neden olur.

Bütün bu nedenlerden dolayı stresli kişilerin stresi kontrol altına alması yani stres yönetimi şarttır. Stres yönetimi davranışların dengelenmesinden oluşan bir süreci kapsar. Hayatınızın bir çok alanında etkili olan ve yaşam kalitenizi düşüren stresi yok etmek için; 

Açık havada egzersiz yapın. 

Kahve tüketimini azaltın.

Yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterin.

Hoşgörülü olmayı öğrenin.

Eğlenmekten vazgeçmeyin. Sosyal aktiviteler geliştirin.

Somurtmak yerine gülmeyi tercih edin. Esprili bir insan olmaya gayret edin.

Kendinize iltifat edin. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Olayları olumlu yönden değerlendirmeye çalışın. 

Herşeyi basit bir şekilde anlamaya çalışın, olayları karmaşıklaştırmaktan uzak durun.

Başkalarının ne düşündüğünü çok fazla önemsemeyin. 

Düzenli uyku uyumaya özen gösterin.

Haset ve kin gibi olumsuz duygular sizi daha çok yıpratır. Bu tür olumsuz duygulardan kaçının.

Hayata her zaman umutla bakın.  Kaygılanmanıza neden olan şeylerin  % 40'ının asla gerçekleşmediğini unutmayın. 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Kitap Okuma Alışkanlığının Kişisel Gelişim Üzerindeki Olumlu Etkileri