İnternet Bağımlısı Olan Çocuğa Bilgisayarı ve İnterneti Tamamen Yasaklamak Doğru mudur

Bilgiyasar bağımlılığı ne yazık ki çağımızın hastalığı. İnternete de kolayca erişebilen bilgisayar bağımlıları aynı zamanda potansiyel bir internet bağımlısı oluyorlar. 

Bilgisayarla birlikte hayatımıza dahil olan internet etkili bir iletişim aracı. Ancak interneti amacı dışında kullanmak kullanıcı üzerinde tüm bağımlılık yapan şeyler gibi (örneğin alkol gibi) bağımlılık yapabilmekte. 

İlköğretim çağındaki çocuklar ve ergenlerde çok sık görülen bu rahatsızlık yetişkinlerde de görülebilmekte. Yetişkinler arasında da internet bağımlısı olanların sayısı maalesef azımsanmayacak kadar çok. Evli çiftler arasında internet bağımlılığı nedeniyle boşanan çiftlerin dahi bulunması manidardır.


İstanbul'da açılan özel bir internet bağımlılığı kliniği'ne  başvuranların yarısından fazlasına internet bağımlısı teşhisi konulmuş olması, konunun ciddiyetini göstermesi bakımından çok önemlidir. 

İnternet bağımlılığı en çok ilkokul çağındaki çocuklar ile 16-21 yaş aralığındaki gençler arasında görülüyor. Öyle ki, bu çocukların bir kısmı internette zaman geçirebilmek için okuldan bile kaçmayı göze almaktadır. 

İlk defa Ivan Goldberg tarafından 1995 yılında ifade edilen internet bağımlılığı sendromu, zaman içinde herkes tarafından kabul edilen bir rahatsızlık olarak kabul edilmiştir. 

 Şimdi, tüm anne ve babalar şunu merak ediyor; internet bağımlısı olan bir çocuğa interneti ve bilgisayarı tamamen yasaklamak doğru mudur?

Hayır, interneti yasaklamak doğru değildir aksine çocuklar üzerinde yasak olan şeyler her zaman daha fazla ilgi uyandırır. Bu nedenle aileler bilgisayar ve interneti tamamen yasaklamak yerine çocukla anlaşma yolunu seçmelidir. Tamamen yasaklama yerine çocuğun belirli aralıklarla bilgisayar başında zaman geçirmesine izin vermek çocukları daha memnun eder. 

Çocukların internet hakkında doğru bilgilendirilmesi çocukların doğruyu bulmasına yardımcı olacaktır. Doğruya ulaşma yolunda çocukların bazen küçük yanlışlar yapmasına müsamaha göstermek gerekir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan aile fertleri serinkanlı olmalı çocuğa ceza vermek yerine onunla iletişim kurmaya çalışmalıdır. 

Çocuklar internet konusunda aile tarafından yönetildiğini hissetmemelidir. İnternet konusunda onlarla karşılıklı konuşmak en doğrusudur. Aileler onları yönetmek değil aksine yönledirmek istediğini belli etmelidir. Böylece çocuk kendini daha özgür hissedecektir.  

İnternet bağımlılığı dikkat edilmediğinde ciddi bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkar. Uzmanlar ise  bu rahatsızlıktan interneti yasaklayarak kurtulmanın mümkün olmadığını belirtiyorlar. O nedenle internet bağımlısı çocuğu olan aileler interneti yasaklayarak önlem aldığına inanmamalıdır. 

 Çocuğunun ileri derecede internet bağımlısı olduğunu düşünen ve çocuğunu bu bağımlılıktan kurtarmak isteyen aileler mutlaka profesyonel destek almalı, çocuğun internetten uzaklaşmasına yardımcı olabilecek sosyal aktivitelere katılmasını sağlamalıdır. Çocuk ne kadar fazla sosyalleşirse internette o kadar az zaman geçirmeye başlayacaktır. Sosyalleşmeye başlayan çocuk, internet bağımlılığından da zaman içinde kurtulmayı başaracaktır.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Kitap Okuma Alışkanlığının Kişisel Gelişim Üzerindeki Olumlu Etkileri