İnatçı Grip Salgınına Karşı Dikkatli Olun


Son günlerde herkes dünyadaki ve Türkiye'deki grip
salgınını konuşuyor. Kış aylarında artış gösteren grip vakaları son günlerde hem dünyada hem de ülkemizde birçok insanın yatak döşek yatmasına neden oluyor.

Hastanelere öksürük, ateş, baş ağrısı, burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı, kas ve eklem ağrısı şikayetiyle başvuranların sayısı son bir aydır çok artmış.

Doktorlar bu grip salgınını domuz gribi ile karıştırmamak gerektiğini söylüyorlar. Yani söylendiği gibi salgın domuz gribi salgını değil ama domuz gribinden daha inatçı ve daha beter bir grip salgını

Ülkemizde yaygın olarak görülen grip vakalarının domuz gribi olmadığına dair resmi açıklama Sağlık Bakanlığı tarafından yapıldı. Türkiye'deki grip salgınına domuz gribi neden olan virüs değil H3N2 virüsü neden oluyor. Son bir aydır görülen grip ve soğuk algınlığı şikayeti nedeniyle birçok insan yatak döşek yatmak zorunda kalıyor. 

Gribin ne menem bir hastalık olduğunu hepimiz biliriz. H3N2 virüsünün neden olduğu grip vakaları ise daha ağır seyrediyormuş. Hastalıkta ilk 48 saatin çok önemli olduğu belirtiliyor. 

Uzmanlar salgına karşı herkesin dikkatli olması gerektiğinin altını çiziyorlar. Özellikle risk grubunda bulunanların önlem alması gerektiğini belirten uzmanlar, kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve çocukların hastalığa karşı korunması gerektiğini belirtiyorlar. 

Peki grip hastalığından korunmak ve kurtulmak için ne yapmalısınız?

  • Ellerinizi sık sık yıkayın.
  • Kalabalık ortamlarda bulunmayın. 
  • Öksürürken ya da hapşırırken ağzınızı kapatın.
  • Hasta insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Kronik hastalığı olanlar, yaşlı ve çocuklar mutlaka grip aşısı olmalı. 
  • Yakınınızda hasta birisi varsa bardak, çatal, kaşık, havlu vb. eşyaları ortak kullanmayın. 
  • Ateş, öksürük, burun akıntısı, kas ve eklem ağrısı gibi hastalık belirtileri başlamış ise zaman geçirmeden doktora başvurun. 
  • Hastalık sırasında bilinçsizce ilaç kullanmayın, özellikle antibiyotikleri doktor tarafından uygun görüldüğü takdirde kullanmaya özen gösterin. 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Kitap Okuma Alışkanlığının Kişisel Gelişim Üzerindeki Olumlu Etkileri