Bilgisayarınızda Casus Yazılım Olabilir

Son günlerde gittikçe artan casus yazılım haberleri bilgisayar ve akıllı telefon kullanan herkesi çileden çıkardı.

Amerikan İstihbarat Örgütü NSA tarafından bilgisayarlara yüklendiği sanılan casus yazılımların sizin bilgisayarınızda da olma olasılığı canınızı sıkıyor olabilir.

Peki, bilgisayarınızda casus yazılım olduğunu nasıl anlarsınız


  1. Bilgisayarınızda açılır reklam pencereleri görüyorsanız cihazınızda casus yazılım olma olasılığı yüksek gibi görünüyor. Bu reklam pencereleri sizin ziyaret ettiğiniz site ile alakalı olmaz. Genellikle yetişkin içerik barındıran sitelere aittir.
  2. Bilgisayarınızın arama ayarları, giriş sayfası değişmiş olabilir. Bütün bu gelişmeler sizin bilginiz dahilinde olmuyorsa ve giriş sayfanızı ve diğer ayarlarınızı düzeltmenize rağmen yenileniyorsa cihazda bir casus yazılımdan söz edilebilir.
  3. Bilgisayarınızı arama çubuğunda sizin kullanmadığınız yeni sayfalar eklenmiş ise, yeni araç çubuklarını kaldırdığınız halde bu araç çubuklarından kurtulamıyorsanız cihazınızda kötü yazılım ya da casus yazılım söz konusu olabilir.
  4. Casus yazılım ya da kötü yazılımlar bilgisayarınızın verimini düşürür. Bilgisayarınız yavaş çalışmaya başladı ise, sık sık donuyor ya da kilitleniyorsa casus yazılımdan söz etmek mümkündür.
Bilgisayarınızda var olan casus yazılımdan kurtulmak için uygun temizleme programlarını kullanabilirsiniz. Şayet kesin sonuç almak istiyorsanız bilişim sorunlarını çözüm getiren yetkili servislere başvurmanız en doğrusudur.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Kitap Okuma Alışkanlığının Kişisel Gelişim Üzerindeki Olumlu Etkileri