Bilgisayarınızı Casus Yazılımlardan Nasıl Korursunuz

Bilgisayarların en büyük düşmanı casus yazılımlardır. Casus yazılımlar sizin istemeniz ya do onayınız dışında bilgisayarınıza yüklenen ve bilgisayarınızın verimini düşüren yazılımlardır. 

Casus yazılım sizin gizliliğinizi deşifre edebilir, bilgisayarınızın verimini düşürebelir, cihazınızın kilitlenmesine ya da yavaşlamasına neden olabilir, bilgisayarınızda görmek istemediğiniz özellikle yetişkin içerikli reklam pencereleri açılmasına neden olabilir.

Peki, bilgisayarınızı casus yazılımlardan nasıl korursunuz?

Herşeyden önce bilgisayarınıza bir güvenlik duvarı oluşturmalısınız. Güvenlik duvarını yükleyebilir ya da bilgisayarınızda bulunan sistemi kullanıma sokabilirsiniz.

Bilgisayarınızın otomatik güncelleştirme yapmasını sağlayacak adımlar atın.

Tarayıcınızın güvenlik ayarlarını devreye sokun ve internette sörf yaparken, girmiş olduğunuz web siteleri aracılığı ile gelebilecek olan casus yazılımlara engel olun. 

Bilgisayarınıza casus yazılımdan korunma programı yüklemeniz cihazını casus yazılımlara karşı daha korunaklı yapacaktır. 

İnternetten indirmeniz gereken müzik, video vb. içerikleri güvendiğiniz web sitelerinden indirin.

Ücretsiz olarak lanse edilen birçok içerik casus yazılım olma riski taşır. Bilgisayarınıza video, film ve müzik içerikleri indirirken daha dikkatli olun.

Bilgisayarınıza herhangi bir dosyayı yüklemeden önce dosya ile ilgili lisans sözleşmesini ve gizlilik açıklamasını mutlaka okuyun. 

Çoğu zaman, siz bilgisayarınaza bir adet dosya yüklediğinizi sanırken, lisans sözleşmesinde belirtilen ve sizin sözleşmeyi okumadığınız için farkına varmadığınız başka bir dosyayı da bilgisayarınıza yüklemiş olursunuz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Kitap Okuma Alışkanlığının Kişisel Gelişim Üzerindeki Olumlu Etkileri