Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

          Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız saç bakımı ile ilgili bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Saçlarınızın da canlı hücrelerden oluştuğunu ve düzenli bir bakıma ihtiyaçları olduğunu unutmamalısınız. Saçlarınızın daha güzel görünmesini istiyorsanız şunlara dikkat edin:

        Saçlarınızın yıpranmasına neden olan işlemlerden mümkün olduğu kadar uzak durun. Saçlarınızı kuru iken taramanız ya da fırçalamanız saçlarınıza yapabileceğiniz en büyük kötülüktür. Kuru saç, çok çabuk kırılır ve kopar. Saçta kırılma problemi yaşayanlar saçlarını nemli iken fırçalamalı.

        Kuaförler, her ne kadar güzelleşmek için zaman geçirilen mekanlar olsa da, kuaför salonunda saçlarınıza uygulanan sıcak fön saçlarınızın büyük oranda yıpranmasına neden olur. Saçı şekillendirmek için uygulanan maşa, fön ve benzeri uygulamalar saçlarınızın kurumasına neden our.  Aşırı fön uygulanan saçlar hem bakımsız hem de yıpranmış görünür. Sağlıklı saçlara kavuşmak için saçın nem dengesini bozan uygulamalardan mümkün olduğunca uzak durmak en doğrusudur.

         Saçlarınızın daha canlı ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız stresten uzak durmalısınız. Yoğun stres altında kalan kişilerde saç dökülmesi problemi ortaya çıkabilir. 

        Saçınızı çok sıcak su ile yıkamanız saç köklerinize zarar verir. Bu nedenle saçınızıı ılık su ile yıkamaya özen gösterin. 

           Yetersiz ve dengesiz beslenme saçlarınızın ihtiyacı olan vitaminden yoksun kalmasına neden olur. Demir ve çinko eksikliği saç kaybını hızlındırır. Bu nedenle bilinçsizce diyet yapma yerine bir diyetisyene başvurmak ve diyetisyen kontrolünde zayıflamak en doğrusudur.

           Saç kremi kullanmak saç kaybını artırabilir. Saçlarınız zor tarandığı için saç kremi kullanmak zorunda kalıyorsanız saç diplerinize kesinlikle saç kremi sürmeyin. Saç kremleri, saçta dökülmeye neden olduğu gibi kepek problemi yaşamanıza da neden olabilir. 

           

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Seksi Gecelikler ile Akılları Baştan Alın!