Hızlı Okuma Teknikleri

          Hızlı okuma, insanların hem hızlı okuması hem de okuduğunu anlamasını sağlar. Peki, neden okuma hızımızın yüksek olmasını isteriz? Çünkü, hızlı okuma insanların okuduklarını en kısa sürede anlayarak bilgiye çevirmesine yardımcı olur. Çevremizde bulunan insanların geneli, okuduğundan bir şey anlamadığını, okuduğu bir metni birkaç kere üst üste okumak zorunda kaldığını söyleyerek, dert yanarlar. Eğer siz de okuduğunuzu anlamıyorsanız, okumuş olduğunuz metinde sık sık geriye dönük tekrar yapıyorsanız ve içinizden tekrar ediyor ya da sesli okuma  yapıyorsanız usta okuyucu değilsiniz demektir. Usta okuyucu olmak için okuduğunuz metin sayısını artırmanız ve okuduğunuzu anlamanız gerekmektedir. Bunun için hızlı okuma teknikleri hakkında bilgi sahibi olmanız, böylece okuma hızınızı artırmanız gerekir.
          Hızlı okuma tekniklerini uygulamak ve okuma hızını artırmak, yaklaşık 1-2 sene kadar süren süren sıkı bir çalışma sonucunda elde edilir. Hızlı okuma teknikleri, gözün görsel algı kapasitesini artırır, sözcük dağarcığını genişletir, genel kültür seviyesini yükseltir, insanların eski okuma alışkanlıklarından kurtulmasını ve yeni okuma metodlarını kullanabilmesini sağlar. Bütün bu çalışmaların sonunda ise hızlı okuma alışkanlığı kazanılır.
         Eğitim çağındaki çocuklara erken yaşlarda kazandırılan hızlı okuma alışkanlığı  çocukların sınavlarda daha başarılı olmasını, okuduğunu  anlamasını ve soruları daha kolay çözmesini sağlar. Ayrıca, kariyerde yükselmek, genel kültür seviyesini yükseltmek, tartışma platformlarında kendini iyi ifade etmek için de hızlı okuma becerisine sahip olmak gerekir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Şiddetli Baş Ağrısı Nasıl Geçer