Göz Altı Morluklarından Nasıl Kurtulursunuz

Aynaya baktığımızda hiç görmek istemeyeceğimiz şeylerden birisi de maalesef göz altı morluklarıdır. Çoğunlukla yorgun olduğumuzda ve uykusuz kaldığımızda göz altımızda morluklar oluşur. Geçici olarak oluşan morluklardan dinlenerek kurtulabiliriz ancak bu morluklar göz altımızda kalıcı da olabilirler. Göz altı morlukları ile zamanında mücadele etmezsek bu morluklar yaş aldıkça daha yorgun ve yaşlı görünmemize neden olabilir.

Bizi yorgun, halsiz ve yaşlı gösteren göz altı morluklarının üç nedeni olduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Banu Serbes Kural, göz altı morluğuna neden olan faktörleri 

  • Göz altındaki derisindeki pigmentin artması,
  • Göz altı derisinin incelmesi,
  • İlerleyen yaş 
şeklinde sıralıyor.

Göz altı morluğuna neden olan etkenlerin oluşmasında kalıtsal geçişin önemli bir yeri vardır. Koyu tenli kişilerde genetik yapılı göz altı morluğuna daha sık rastlanır.

Allerjik bünyeli kişilerde de göz altı morluğuna rastlanabilir.

Yorgunluk, dengesiz beslenme, uykusuzluk, aşırı sigara ve alkol tüketimi de göz altında mor halkaların oluşmasına neden olur.

Göz altı morluklarından kurtulmak için bakım kremleri, göz çevresi kremleri kullanmak fayda sağlayabiliyor. 

Göz altı morluklarına pigment artışı neden olmuş ise renk açıcı kremler fayda sağlayabiliyor. A Vitamini ve meyve asitleri içeren kremler kullanmak daha etkili. Krem seçerken bu konuya dikkat etmekte yarar var.

Göz altı morluğu ödemden kaynaklı ise ödem sökücü ürünler kullanmanız göz altı morlukları karşısında istediğiniz sonucu almanıza yardımcı olabilir.

Göz altı morluklarına göz altı derisini incelmesi nedeniyle damarların genişlemesi neden oluyorsa o zaman morlukları kapatmak için kapatıcı kremler kullanmak faydalı olabilir.

Göz altımızda morluk oluşmaması için göz çevremize düzenli bir bakım uygulamamız gerekir. Kuru ve hassas bir cildimiz varsa cildimizi nemlendirecek doğru ürünleri kullanmamız gerekir. Düzenli nemlendirici kullanmak sorunu bir nebze olsun yok edecektir.

Aşırı güneşte kalmak da göz altı morluğuna neden olur. Bu nedenle hem uygun bir güneş koruyucu krem hem de gözlerimizi güneşin zararlı etkisinden korumak için güneş gözlüğü kullanmamız şart.

Göz altına aşırı yağlı kremler kullanmak ise ödem ve torbalanmaya neden olur. Bu nedenle aşırı yağlı krem kullanmak yerine su bazlı kremleri tercih etmek doğru olacaktır.

Göz altı morluklarından kurtulmak için doğru beslenme alışkanlığına sahip olmamız gerekiyor. Aşırı tuz tüketimi, hazır yiyeceklerle beslenmek (kola, cips gibi yoğun katkı maddesi bulunan yiyecekler), aşırı alkol tüketmek göz altında morluk ve torbalanmaya neden olur.

A, C ve E vitamini yönünden zengin besin maddelerini tüketmek cildin daha sağlıklı görünmesine katkı sağlar ve göz altı morlukları ile mücadeleyi destekler. Özellikle C vitamini cildin kollejen yapısını güçlendiren bir vitamindir, doğal yollarla (meyve ve sebze tüketerek) vücudun ihtiyacı kadar alınmalıdır. 

Taze sebze ve meyve tüketerek, düzenli olarak balık yiyerek, üzüm çekirdeği ekstresi tüketerek, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan kurtularak göz altı morluklarından da kurtulmak mümkün olmaktadır.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Şiddetli Baş Ağrısı Nasıl Geçer