Cilt Kuruluğunu Yok Eden Yiyecekler

          Hangi cilt tipine sahip olursanız olun her cilt neme ihtiyaç duyar. Evet, kuru cilt diğer cilt tiplerine göre daha çabuk yıpranır. Bunun en büyük nedeni kuru cildin nem oranının düşük olmasıdır. Nemlendirilen bir cilt rahatlar ve elastikiyetini yeniden kazanır. Nasıl ki toprak susuz kaldığında çatlayıp kuruyorsa, cildimizde suyunu kaybettiğinde kendini yenileyemez ve kırışmaya başlar. Kuru bir cilt sahibi misiniz? İşte size cildinizi nemlendirecek öneriler:
          
          Bol bol su için. Doktor tarafından böbreğindeki rahatsızlık nedeniyle günde 3 litre su içmesi önerilen bir kadın, tedavi sonrası çektiği fotoğrafta en az 10 yaş genleşmiş olduğunu farketmiş, Suyun insan vücudunun her hücresi için önemi büyüktür. Cildinizin yenilenmesi ve nemlenmesi için gün içinde yeteri kadar su içmeye özen gösterin. Maden suyunun da cilt üzerinde mucizevi etkisi var, günde 1-2 tane maden suyu içebilirsiniz.

          A Vitamini yönünden zengin yiyecekleri tüketmeye özen gösterin. Yeşil sebzeler, marul, roka, semizotu A vitamini yönünden zengin yiyecekler. Özellikle, kayısı tüketmenizi öneriyorum. Kayısının cilt üzerinde inanılmaz bir etkisi var. Cildinizin  parlak ve canlı görünmesini sağlıyor.

          B Vitamini cildin nem dengesini sağlayan vitaminler arasındadır. taze meyve ve sebzelerin birçoğunda B vitamini bulunmakta. Cildinizi nemlendirmek için ceviz, muz gibi yiyecek maddelerini tüketebilirsiniz. Taze sıkılmış meyve suyu içmeyi de ihmal etmeyin.

        E Vitamini de cildin nem oranını artırır. Zeytinyağı, elma, havuç, yumurta E vitamini yönünden zengindir. Cilt kuruluğundan şikayet edenler ciltlerini doğal yoldan nemlendirmek için bu gıdaları tüketmeye özen göstermelidirler.


         Şayet, çok kuru, pul pul dökülen ve çatlayan bir cilt ile mücadele ediliyorsa, mutlaka uzman bir dermatologa başvurmak ve doktorun önereceği tedavi yöntemini uygulamak gerekir.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Seksi Gecelikler ile Akılları Baştan Alın!