Kolesterol Dost mu Düşman mı


Bugünlerde sizin de başınız kolesterol  ve kolesterol ilaçları ile ilgili yapılan farklı açıklamalar nedeniyle ağrıyor mu? Evet, ben de aynen o durumdayım. Çevremde pek çok kolesterol hastası var ve bu insanların birçoğu ilaç kullanıyor. ABD'de kolesterol ilaçlarının kullanımına sınırlama getirilmesi ile birlikte, benim çevremde bu ilaçları kullanmak zorunda kalan insanların halini görmelisiniz. Çevremdeki kolesterol hastalarının(!) büyük bir kısmı panik yaptı ve bu ilaçları kullanma hususunda tereddüt yaşamaya başladılar. Yıllarca kolesterolü çağın en önemli sorunlarından birisi olarak kabul eden, kalp krizine neden olduğunu söyleyen ve bu nedenle kanda bulunan kolesterol seviyesini düşürmek için insanları ilaç kullanmak zorunda bırakan tıp dünyası, bugün kolesterol konusunda ikiye bölünmüş durumda. Hastalar, bilim adamları tarafından yapılan açıklamaların hangisine inanacağını şaşırmış vaziyette. Peki, kolesterol nedir?
Kolesterol, hayvanların hücre dokularında bulunan bir sterol olarak tanımlanmaktadır. Kolesterolün kendi başına kalp krizine neden olmadığı bilinen bir gerçektir.  Kolesterolü yüksek olan herkes kalp hastası olmaz. Vücutta bulunan kolesterolün küçük bir kısmı alınan hayvansal gıdalardan  büyük bir kısmı ise vücut tarafından oluşturulmaktadır. Bilim dünyasının ikiye bölünmesine neden olan şey de tam bu durumdur. Vücut kendisi için gerekli olan kolesterolü kendisi üretmektedir. Ancak yanlış beslenme, aşırı şişmanlık ve obezite, karbonhidrat seviyesi yüksek bir beslenme alışkanlığı vb. kanda bulunan trigleserid seviyesinin yükselmesine neden olur. Tehlikeli olan da trigleserid denen kan yağının kanda yüksek miktarda bulunmasıdır. Kolesterolün güçlü bir antioksidan olduğu da bilinen bir gerçektir. Yani her ne kadar ilaç kullanarak kolesterolden kurtulmaya çalışsak da aslında kolesterolün insan vücuduna birçok yönden faydası  bulunmaktadır.
Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum; biz tıp dünyasından gelen farklı açıklamalar nedeniyle yaşadığımız bu kafa karışıklığından bir an önce kurtulmak istiyoruz. Bugün milyonlarca insan kalp krizi geçirmekten korktuğu için doktor tavsiyesi ile kolesterol ilacı kullanmakta. Şayet  bu ilaçlar gereksiz yere  kullanılıyorsa, buna bir dur demek gerekmekte. Zira, bu ilaçlarla ilgili yapılan açıklamalar, bu ilaçların ciddi yan etkisi olduğu yönünde. Bekleyelim ve görelim bakalım, tıp dünyası bu soruna nasıl bir çözüm getirecek...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Genç Kızları Bekleyen Büyük Tehlike; Tecavüz Hapları

Yatalak Hastalarda Görülen Yatak Yaraları

Seksi Gecelikler ile Akılları Baştan Alın!